logo

29 Ağustos 2007

Küresel ısınmaya Aydın’dan genç bakış

Aydın Belediyesi tarafından hazırla nan “Küresel Isınma ve Sera etkisi yaratan gazlar” Paneli, Bilimsel, eğitsel ve eylemsel Uluslararası gençlik projesi Belediye Meclis Salonunda düzenlenen programla başladı.
Vali Yardımcısı Mesut Kırcalı, Belediye Başkan Yardımcıları İlhan Erdemir, Mustafa Kozacıoğlu Çevre ve Orman İl Müdürü Veli Yorgalı, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal ve Avrasya Comminion üyesi 30 genç katıldı.
Küresel ısınma ve sera etkisi yaratan gazlar konulu panelde, Ecmel ErlatI Vezan Karabulut ve Ümit Erdem konuş macı olarak katıldılar.
Programın açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Özgün Aktepe;
“Dünyanın en büyük sorunlarından olan küresel ısınma ile ilgili olarak halkımızı aydınlatmak adına bir proje hazırladık.
Başbakanlık DPT ile Ulusal Ajans tarafından destek gördük ve 3 avrupa ülkesiyle ortaklaşa çalışmaya başladık.
Aydın’da 6 günlük bir program ha zırladık.
Bu programda Aydın’ı tanıtaca ğız, küresel ısınmaya dikkat çekmeye çalışacağız. Aydın’da panellerimiz atölye çalışmalarımız olacak.
Aydın Belediyesi bu konuda bize destek verdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”dedi.
Belediye Çevre Koruma Müdürü Gökalp Karcı; “Dünyanın en önemli sorun larından küresel ısınmayı gençlerimizle burada masaya yatırmaya çalışacağız.
Gençlik küresel ısınmaya nereden bakıyor. Bunun çözümleri nelerdir. Cevaplarını arayacağız.”dedi.
Programın açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi öğretim üyesi Ecmal Erlat, dünyadaki iklim koşullarıyla ilgili bilgi verdi.
Erlat, yaptığı konuşmada, İklimle ilgili öngörüler yüzyıllar dikkate alınarak yapıl maktadır. İklim değişiklikleri çok uzun sürede meydana gelen değişikliklerdir.
Sera gazı olmasaydı bugün dünya sı caklığı 33 derece daha düşük olacaktı.
1906-2005 yıllarında görülen ısınma 0,74 C’dir.
Bu oldukça vahim bir rakamdır. Okyanuslar 3000 metreye kadar ısınmış durumdadır.
Sadece yer küre değil atmosferde ısınmış durumdadır. Isı artışından en fazla etkilenen yer Kuzey Yarım kürede dir” dedi.
(Mücadele)

Share