logo

09 Ağustos 2007

Kuraklık nedeniyle üzümler dalında kurudu

Kuraklıkla birlikte gelen aşırı sıcaklar Ege Bölgesi’nde üzüm bağlarında önemli ölçüde maddi zararlar oluşturdu. Kuraklık nedeniyle suyu çekilen ve yeterince beslenemeyen üzüm salkımları, asmaların dallarında kurudu. Bölgede hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyretmesinin bağlarda gelişmeyi durdurduğunu iddia eden yetkililer, bu yıl üzüm üretimde büyük ölçüde kalite ve miktar kaybının olacağını belirtti.
Fotosentez yapamayan asmalar yapraklarıyla besin üretememekte ve üzümü beslemekte güçlük çektiğine dikkat çeken uzmanlar, aşırı tanelenme, buruşma, dökülme ve vitamin düşüklüğü gibi nedenlerle üzümde kalite ve kilo kayıpları olduğuna değiniyor. Sulama imkanı bulunan bağlarda bu kayıpların daha az boyutlarda olduğu ifade edilirken, sulanamayan asmaların kendi gelişimini sağlayabilecek şekilde savunma sistemlerini harekete geçirdiğine dikkat çekiyor. Bu yıl üreticileri ve asmaların kuraklığa hazırlıksız yakalandığını ifade edilirken, üreticiler tarafından korunamayan asmaların kurumaya başladığı beyan ediliyor.
Kuraklık nedeniyle üzümlerin gelişemediğine işaret eden üreticiler ise, geçen senelerde tonlarca üzüm sattıklarını bağlardan bu yıl hiç üzüm satamadıklarını kaydetti. Asmalardaki üzümlerin birkaç ay önceki boyutunda kaldığını ve gelişimlerinin durduğunu belirten üreticiler, “Bu yaşıma gelinceye kadar üzümlerin böyle olup da, bu hale geldiği görmemiştim. Bu yüzden bu sene 1 kilogram dahi üzümü pazara çıkarıp, milletin önünde satamayız. Güneşten ve sıcak havadan üzümler bu şekilde kurudu. Kuraklıktan üzümler dalında kaldı. Kuraklık nedeniyle bu sene bölgemizdeki üzüm üretiminde ciddi bir üzüm rekolte düşüklüğü görüyoruz. Bu aşamadan sonra yapacağımız hiç bir şey yok. İşimiz sadece Allaha kalmıştır. Bereketli yağışların gelmesi için Allah’a dua ediyoruz” dedi.

(İHA)

Share