logo

02 Ekim 2007

Kuraklık Egelileri gelecek için tedirgin ediyor

Bu yıl tüm Türkiye’yi etkisi altına alan ve tarım ürünlerinde büyük kayıplara yol açan kuraklık ilerisi için tedirgin ediyor. Bu konuda şimdiden arayış içine giren Aydın Ticaret Odası (AYTO) yönetimi, Ege Bölgesinin en önemli akarsuyu olan Büyük Menderes Nehrinin bu yılki gibi gelecek yıllarda kuruması durumunda Ege bölgesinin yok olacağı endişesini taşıdıklarını açıkladı.
Kuraklık konusunda hükümetin ve sivil toplum örgütlerinin birlikte çözüm önerileri üretmesi gerektiğini savunan AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, ülkenin en önemli gündem maddesinin ‘Kuraklık’ olması gerektiğini söyledi. Türkiye’de yaşanan kuraklığın düşünülen boyutların ilerisini geçtiğini kaydeden Baştuğ, “Küresel ısınma dolayısıyla ülkemizde ve özellikle Ege Bölgesinde kendisini aşırı derecede hissettiren kuraklık kulak arkası edilecek durumdan ileriye gitmiştir. Kuraklık nedeniyle, bölgemize hayat veren Büyük Menderes Nehri kurumuş, barajlarda su kalmamıştır. Yangınlarda dahi Büyük Menderes Nehrinde kullanacak su yok. Bu tehlikenin bir işaretidir. Bu nedenle gelecek için sorunu kökten çözmeye yönelik çeşitli önlem çalışmaları yapmamız gerekiyor” dedi.
“MENDERESİN TAŞKIN SULARINI DEĞERLENDİRELİM”
Türkiye’de kuraklığın en çok Ege Bölgesinde hissedildiğini ifade eden AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, “Bu yıl kuraklık dolayısıyla Büyük Menderes Nehri kurudu. Ve ardından barajlardan bırakılan sularla tekrar akmaya başlayan Menderes barajlardaki suların tükenmesiyle tekrar kurudu. Maalesef Aydın Ovası’nın tamamı bu yıl bir kez dahi sulanamadı. Bu durum Aydın Ovası’nda yapılan tarımı bitirme noktasına taşıdı. Kuraklığın ilk yılında bu kadar büyük bir sorunla karşı karşıya geldik. Bu kuraklık böyle devam etmesi halinde bereketli Aydın Ovası kaybolur gider. Açıkçası Menderes yoksa Ege’de yok demektir. Gelecek yılarda Menderes Nehrinin kurumaması için kışın taşan nehrin kenarlarına belirli aralıklarla göletler yapalım. Bu göletleri Menderesin taştığı dönemlerde dolduralım. Ve yazın Menderes kuruma durumuna geldiğinde bu göletlerdeki sularla Menderesi besleyerek kurumasını önleyelim” dedi.

(İHA)

Share