logo

21 Ağustos 2013

Kayıt Yönlendirme Merkeziyle Ortaöğretime Yerleşmek Daha Kolay Hale Geldi

Ortaöğretime yerleştirmede öğrencileri doğru yönlendirmek için Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında ‘Öğrenci Kayıt Yönlendirme Merkezi’ oluşturuldu.

Aydın Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Müdürlüğümüz binasında hizmet vermeye başlayan "Öğrenci Kayıt Yönlendirme Merkezinin" açılışında yaptığı konuşmada bu sistemin Türkiye’de tek olduğunu savundu.

Şube müdürlerimizle birlikte yaptığımız çalışma sonunda 2013- 2014 eğitim öğretim yılında ortaöğretime devam edecek öğrencilerimizi doğru yönlendirmek adına bir merkez kurmaya karar verdiklerini belirten Töre, “Aydın Merkezde başlattığımız bu uygulama önümüzdeki haftalarda ilçelerimizde de faaliyete geçecek. Faaliyetlerimiz yine rehber öğretmenlerimiz, meslek lisesi ve Anadolu lisesinde görev yapan okul müdürleri ve müdür yardımcılarından oluşturulan 7 kişilik komisyonla gerçekleştirilecek. Ancak ben dahil olmak üzere tüm şube müdürlerimiz de bu çalışmada aktif olacağız” dedi.

Geçen yıllara bakıldığında ortaöğretimde okullaşma oranının Aydın’da yüzde 75 olduğunu gördüklerini kaydeden Töre, “12 yıllık zorunlu eğitimi başlatmakla, orta öğretime geçişi de yüzde 100 olarak hedefledik. 12 yıllık zorunlu eğitime geçişteki asıl amaç da buydu. Bu hedef doğrultusunda, merkezimizi bugün itibariyle aktif hale getirdik. Öncelikli hedefimiz, ortaöğretime geçişteki okullaşma oranını, altını çizerek söylüyorum, yüzde 100’lere ulaştırmaktır. İnsanlar her dönemde sevdikleri ve inandıkları işleri yaparken çok başarılı oluyorlar. Eğitimde niteliği artırmak adına bu çalışmayı başlattık. Çocuklarımızın ilgilileri, yetenekleri, becerileri, doğrultusunda okullara yönlendirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN SEVDİKLERİ ORTAMLARDA EĞİTİM ÖĞRETİM GÖRMELERİNİ SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Konuşmasında istatistikî bilgilere de yer veren Töre, "Bu sene, Aydın il genelinde 8. sınıftan mezun olan 14 bin 480 öğrencimiz var. ‘Bu öğrencilerimizi ben tek tek ilgi ve becerileri doğrultusunda nasıl yerleştirebilirim?’ düşüncesiyle hareket ederek bu merkezi oluşturduk. Bu merkezi oluştururken okul kontenjanlarımızı da gözden geçirdik. Dolayısıyla Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Öğretmen Anadolu Liseleri gibi Aydın’da sınavla öğrenci alan okullarımız, toplam kontenjanı 9 bin 674’tür. Sınavsız öğrenci alan okullarımız da ise 5 bin 535 olarak tespit ettik. Aydın’da yaygın eğitime geçen aile konumu nedeniyle, çocuğun yaş durumu nedeniyle açık lisede yani yaygın eğitimde devam etmek isteyen gençlerimiz de olacak. Bunların tahmini sayılarını da bin 400 olarak hesapladık. Böylece toplamda 16 bin 609 kontenjanımız olduğu ortaya çıkıyor. Bu, benim kontenjanlarım mezun ettiğim öğrenci sayısından daha fazla olduğunu gösteriyor. Yani, doğru yönlendirmelerle çocukların ilgileri becerileri istekleri doğrultusundaki yönlendirmelerimizle Aydın’daki eğitimin niteliğini artırabileceğiz. Ayrıca öğrenci ve veli memnuniyetini sağlamış olacağız. En önemlisi, öğrencilerimizin, sevdikleri ortamlarda eğitim öğretim görmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. 81 il içinde en problemsiz şekilde çalışma yapan illerden biri olacağız” ifadelerini kullandı.

 

(İHA)

Share