logo

06 Temmuz 2013

Karpuz Üreticisi Sezondan Mutlu

Sultanhisar ilçesine bağlı Atça beldesindeki karpuz üreticisi sezonu karlı geçirince morali yerine geldi. Ürettiği karpuzu satmak için Atça Haline gelen Atçalı karpuz üreticisi, sezon fiyatlarının 40-60 kuruş arasında seyretmesi nedeniyle ürününden iyi para kazandı. Hal müdürlüğünün kalite standardı getirmesi ve reklamı ile birçok yerden alıcı bulunca fiyatlar beklenenden yüksek gittiği için kar elde etti. Hal Müdürü Okan Çevik, “Marka olan Atça karpuzu, aldığımız önlemlerle tüketiciye sorunsuz ulaşınca talep arttı ve karpuzumuz değer kazandı” dedi.

YILLIK 20 BİN TON ÜRETİM

Markalaşmış karpuzu ile Türkiye’de ilk tercih edilen Karpuzun Atça’da üretildiğini, yıllık 20 bin tonun üzerindeki üretimi ile Ege'nin önemli bir markası olduğunu dile getiren Atça Toptancı Hal Müdürü Okan Çevik, “Yörede yetiştirdiğimiz karpuzumuz İstanbul başta olmak üzere Trakya Bölgesi, Ankara, İzmir, İç Anadolu Bölgesi ve daha birçok ilden alıcı bulmaktadır. Ayrıca ihracata yönelik yetiştirdiğimiz karpuzumuz Avrupa, Ön Asya ve Ortadoğu’da iyi alıcı bulmaktadır” dedi.

HALDE EKSPERSİZ ÜRÜN BULUNMUYOR

Çevik, “Karpuzumuz şu anda sezon sonuna yaklaşılmasına rağmen halen 40 kuruş civarında alıcı buluyor. Türkiye'deki zincir marketlerin en başta tercih ettiği ve güvenle tüketicisine sunduğu Atça Karpuzu sıkı denetimden geçmektedir. Atça Karpuzu, toptancı halimize eksper kontrolünde girer. Beldemizde üretilen ortalama 20 bin ton karpuzun tamamı kontrolümüzden geçmektedir. Olgunlaşmamış ya da özürlü ürünler hal girişindeki eksperimiz tarafından geri çevrilir. Birçok toptancı karpuz almaya gelmeden önce eksperin bulunup bulunmadığını somaktadır. Çünkü buradan çıkan ürünler Atça markasını taşıyor. Bu nedenle Atça Hali'nden toptancımıza ve tüketicimize güvenli ve garantili mal vermek zorundayız. Atça Belediyesi Toptancı Hali kaşesi ve üzerlerinde etiket taşımayan ürünler kontrolden geçmemiş ürünlerdir. Bu ürünlerinde kontrolünü elimizden geldiği kadar yaparak markamızın da korunmasını sağlıyoruz. Bu da kaliteyi, güveni ve sonuçta kazancı getiriyor. Üreticimize destek için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz" dedi.

(İHA)

Share