logo

20 Ağustos 2013

Karacasu’nun Kalbi Adü Memnune İnci Meslek Yüksekokulunda Atıyor

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu, bölgenin yapısı ile uyumlu, ekonomisi ile örtüşen programlarıyla Karacasu’ya hayat veriyor.

ADÜ) Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu, ADÜ Akademik Haber Dergisi’nin 89. sayısında tanıtıldı. Bölgenin yapısı ile uyumlu, ekonomisi ile örtüşen, insanı ile kaynaşan programları ile dikkat çeken Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu ilçe insanı ve ilçenin saygın hayırseverleri tarafından hayata geçirilen yeni binasında 15 kadrolu, 34 sözleşmeli öğretim elemanı, 14 programı ve bini aşkın öğrencisiyle eğitim veriyor.

Ulaşım zorlukları nedeniyle sanayileşememiş, tarihi ve doğal güzelliklerini ise bugüne kadar ekonomik değere dönüştürememiş Karacasu’nun, geçim kaynaklarının başında dericilik, çömlekçilik ve pidecilik geliyor. Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulunun burada açılması ile hareketlilik kazanan ilçede geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve geliştirmek için okul büyük çaba göstermiş. İlk olarak ilçenin yapısı ile uyumlu Seramikçilik ve Dericilik Programlarını ilçeye kazandıran Adnan Menderes Üniversitesi, bu programlar vasıtası ile ilçenin geleneksel sanatlarının gelecek nesillere aktarılması, usta çırak ilişkisinin devam ettirilmesi ve bölgenin zenginliklerinin ekonomik değere dönüşebilmesi için önemli bir adım atmış. ADÜ öğrencilere de, şehrin zanaatkârlarından birebir ders alma, ilçeye özgü kırmızı çamur ve vaketa deri ile çalışma ve adeta çıraklık eğitimi ile üniversite eğitimini örtüştürerek hem mektepli hem alaylı olma şansını tanımış. Bugün Dericilik Programı, YÖK’ün puan türünü TM puan türünden M puan türüne dönüştürmesi ile kapansa da öğretim elemanları seçmeli dersler kapsamında dericilik sanatını öğrencilere öğretme çabasından vazgeçmiyor.

Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulunun ilçenin dokusu ile uyuşan bir diğer programı ise İngilizce hazırlıklı Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı. Türkiye’nin en büyük hazinelerinden biri olan Afrodisias’ı sınırları içinde barındıran, Kahve Deresi yaylası ile dikkat çeken ve tarihi evleri ile turizme göz kırpan bu şirin ilçenin adını turizm profesyonellerine tanıtma gayretindeki okul, uygulama oteli ile de ilçeye gelen turistlerin konaklamasına zemin hazırlamayı hedefliyor. Eski binasını uygulama oteli olarak tefriş ettirerek turizme kazandırma gayretindeki okul, bunun için yerel yönetimlerden ve hayırseverlerden destek bekliyor.

Okulun dikkat çeken programlarından bir diğeri ise Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı. Günümüzde bu alanda nitelikli iş gücüne gereksinimin artmasıyla öğrenci talebi her geçen gün artan bu program, teknik ve akademik altyapısı ile benzerlerine fark atıyor. Türkiye’deki en iyi örneklerinin Karacasu’da bulunduğu kaya kristali diye de adlandırılan renksiz kuvarsın yanı sıra Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen taşları bilimle buluşturan bu program ile gençler takıya farklı bir boyut kazandırmayı öğreniyor. Günümüzde popülaritesi gün geçtikçe artan taşların değerlerini sahip oldukları Halil Sarp Gemoloji Laboratuvarı ile ölçme imkânı bulan öğrenciler, değerli taşların nasıl analiz edileceğini, nasıl derecelendirileceğini ve nasıl sertifikalandırılacağını öğreniyor. Türkiye’nin sayılı gemoloji laboratuvarları arasında gösterilen Halil Sarp Gemoloji Laboratuvarı optik cihazlarla donatılmış durumda. Değerli taşları inceleyip sertifikalandıran laboratuvar özel sektörün hizmetine de açık. İsteyen mücevher firmaları taş analizi yaptırmak ve taşlarını sertifikalandırmak için laboratuvara başvurabiliyor.

Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ramazan Kılıç’ın verdiği bilgiye göre Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu, açtığı işletme, muhasebe, dış ticaret programları ile öğrenci sayısını her geçen yıl arttırıyor. Öğrenci sayısını arttırmak için iktisat programları açmakla beraber özellikle teknik programlara ağırlık verilen okulda uygulama otelinin açılması ile öğrenci sayısının en az iki katına çıkması bekleniyor. Emlak Yönetimi Programı ve İş ve Sosyal Güvenlik Programı da açılan okulda, öğretim elemanı kadrosunu tamamlar tamamlamaz bu programlara da öğrenci kabul edilecek.

(İHA)

Share