logo

25 Ağustos 2007

Karacasulu minikler yaz tatillerinde baba mesleklerini öğreniyor

Aydın’ın Karacasu İlçesi’nde çocuklar yaz tatilini dede mesleklerini öğrenerek geçiriyor. İlçenin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan seramikçilik, Karacasu Seramikçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin de katkıları ile yediden yetmişe herkese öğretildi.
Seramikçiliğin aslında bölgenin en önemli meslekleri arasında yer aldığını ve ilçede yetişen her çocuğun demir, çamur ve hamura yatkın olduğunu belirten Karacasu Belediye Başkanı Emin Mete “Karacasu derinin, demirin, çamurun ve hamurun hayat bulduğu bir ilçedir. Karacasu’da 11. asırdan bu yana Türkler tarafından deri, demir, hamur ve çamur işlemeciliği yapılmakta ve bu iş de Karacasuluların en önemli geçim kaynakları arasında yer almıştır. Bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin hamur işleyip pide yapan ustaların çoğunluğu Karacasuludur. Türkiye’nin en önemli seramik işlemeciliği de yine ilçemizde yapılır. Deri ve demir işlemeciliği halen yapılmaktadır. Ancak teknolojik gelişmeler nedeniyle eski yoğunluğunu kaybetmiştir” dedi.
Bugün Karacasu’da ustalar tarafından yapılan seramik işlemelerini bilimsel anlamda gençlere öğretebilmek için üniversitelerin meslek Yüksek Okulları’nda bölümler açıldığını belirten Karacasu Seramikçiler Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Öztürk “İlçemizde yetişen yüz gençten 50’si çamura hayat verip istediği şekle sokarak yaşamının bir parçası haline getirmeyi becerir. Her geçen gün doğallığa daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günümüzde Karacasu’nun en önemli kültürleri arasında yer alan seramik işlemeciliğini de gençlerimize en ince ayrıntısına kadar öğretiyoruz. Hedefimiz bu kültürümüzü hem gelecek kuşaklara aktarmak hem de ihtiyaç halinde gençlerimizin bu meslekten de ekmek yemesini sağlamak” dedi.
Babalarının yanında dura dura seramik işlemeciliğini öğrendiklerini belirten minikler ise bu yaz döneminde ustalıklarını pekiştirdiklerini ifade ettiler.

(İHA)

Share