logo

26 Ağustos 2013

Kamacı “Didim’de Bankta Yatan İnsan Olmayacak”

Yapımına 7 yıl önce Didim Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneğince başlanılan ve hayırseverlerin katkıları ve destekleriyle tamamlanan ve Didim Belediyesince işletilecek olan Didim Huzurevi hizmete açıldı. Belediye Başkanı Mümin Kamacı, basın mensuplarını Huzur evini gezdirerek, bilgiler verdi.

Aydının Didim İlçesinde yapımına 7 yıl önce başlanılan ve Didim Belediyesince işletilecek olan Didim Belediyesi Huzur evi hizmete açıldı. Didim Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde başlatılan, ilçedeki hayırseverlerin katkı ve destekleriyle inşaatı sürdürülen ve Didim Belediyesinin de verdiği desteklerle tamamlanan huzur evi açılışıyla ilgili olarak Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı İlçedeki basın mensuplarıyla huzur evinde bir araya geldi. Huzur evinde düzenlenen toplantıya Başkan Kamacı’ya Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Karaoğlu ve Süleyman Böcü, Zabıta Amiri Nevzat Oğuz, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Başak Kamacı, Didim Belediyesi Huzurevi Sorumlu Müdürü Nalan Salan eşlik etti. Başkan Kamacı basın mensuplarıyla birlikte huzurevi odalarını, dinlenme ve aktivite odalarını gezdi, mutfakta incelemede bulunup iç tefrişatını inceledi.

“YASAL OLARAK HAZIRIZ”

Gezinin ardından düzenlenen toplantıda ilk olarak Didim Belediyesi Huzurevi Sorumlu Müdürü Nalan Salan basın mensuplarına bilgiler verdi. Salan 22 Temmuz itibariyle Huzurevinin hizmete başladığını ve yasal olarak tüm sorumlulukları yerine getirip, gerekli personelinde hazır bulunduğunu söyledi. Salan önümüzdeki hafta Aydın Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden de denetim ve kontrol için gelineceğini varsa eksiklikleri tamamlayıp hizmetlerini sürdüreceklerini belirtti.

“ÖNCELİK DİDİM’E”

Salan Huzur evi bünyesinde 1 doktor, 1 diyetisyen, 1 psikolog, 4 Hemşire, Aşçı, Aşçı yardımcısı, Sosyal çalışma uzmanı, 8 Yaşlı bakım uzmanı ve 6 kat ve Genel hizmet temizlik görevlisi personelin bulunduğunu belirterek gerekli tüm personelin istihdam edildiğini söyledi. Huzur evi bünyesinde 16 oda bulunduğunu belirten Salan “6 Odamız 3 kişi, 10 odamız ise 2 kişi olarak hizmet verecek. Toplamda 35-36 olarak kapasitemiz belirlendi. Huzur evi 24 saat esasına göre çalışacak. Şu an 20 kişilik bir talep var. Ankara ve İstanbul’dan dahi talepler var ama öncelik Didim ve çevresi olacak. Buraya kabullerimiz ise yine alınacak raporlar doğrultusunda olacak. Sosyal çalışmacımız bu talepleri değerlendirecek ve Başkanlık makamının olurları ile kabul edilecek.”dedi.

“BAKIMA MUHTAÇ OLANLAR ALINMAYACAK”

Bakıma Muhtaç kişilerin Huzurevine alınmayacağını belirten Salan Didim Huzurevinin bakım ve rehabilitasyon merkezi gibi olmadığını belirterek “Başvuru için Hastane raporu alacağız. Ayrıca bulaşıcı hastalığı olmayanlar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmayanlar alınacak. 60 yaş ve üzerinde olanlar ikametgâhlar ve dilekçeleri ile başvuru yapabilecek” dedi.

Huzurevinin konaklama ücretlerinin Belediye Meclisince belirlendiğini de hatırlatan Salan, 2 kişilik odalar için 450 TL, 3 kişilik odalar için aylık 350 TL alınacağını belirterek günü birlik olarak ta yaşlıların bakım için alınabileceğini söyledi.

“HUZUR EVİ SOSYAL KURUM GİBİ OLACAK”

Temel amaçlarının tüm yaşlıların aile sıcaklığı içerisinde burada kalmalarını sağlamak olarak açıklayan Sorumlu Müdür Nalân Salan “Huzur evinde kalanlarımızın sadece barınacak bir yer gibi görmeleri için çalışmalar yapacağız. Kurslar açılacak, Denize gidilecek, geziler düzenlenecek. Aktiviteler yapılacak. Huzur evi sosyal kurum olarak çalışacak. Ayrıca huzur evimize yapılacak bağışlar dernek kanalıyla yapılabilir. Miktar çok önemli değil; her türlü fitre, zekat ve kurban bağışı yapılabilir.”dedi.

“DİDİM’DE SOKAKTA YATAN İNSAN OLMAYACAK”

Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı Didim’de açılan huzur evinin hayırsever bir vatandaşın girişimiyle ve Dernek aracılığıyla başladığını ve 7-8 yıl gibi bir zamandan sonra tamamlandığını belirtti. Derneğe yapılan bağışlar ve yardımlarla çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Kamacı “Hayırsever Sebahattin amca ve Huzurevi derneğinin katkısı çok oldu. Önceki Dernek Başkanı Osman Ayyıldız ile Taner Küsmez’in katkıları oldu. İmece usulüyle yapıldığından uzun sürdü ama bugün hizmete başladı. 5 yıldızlı otel statüsünde olan huzur evimizin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Konusunda uzman personelin görev yapacağını belirten Başkan Kamacı çevre düzenlenmesinin kısa sürede tamamlanarak tam anlamıyla çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

Başkan Kamacı “Didim’de parklarda ve banklarda yatan insanlar olmayacak.”diyerek yoksul ve kimsesiz kişilere de kucak açacaklarını belirterek “Bundan 5-6 yıl önce Didim’de bankta yatarak ölmüş birisini gördüm ve bu bana çok dokundu. Ben o olaydan çok etkilendim. Ölen bu kişinin de kimi kimsesi yokmuş. Bu noktada artık Didim’de kimse parklarda kalmayacak. Burada ücretten çok vatandaşın durumu önemli olacak. Önceliğimiz insan olacak. Didim’de sokakta gariban ve yoksul kimse olmayacak. Burada evsizlerde kalabilecek. Ben bu huzur evini açmakla güzel bir iş yaptığımıza inanıyorum.”dedi.

Başkan Kamacı başta Belediye Başkan yardımcıları, meclis üyeleri, dernek başkanları, hayırseverler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür edip “Bu binayı Didim’e armağan eden herkese teşekkür ediyorum. Burada bu sıcaklığın her zaman sürmesini diliyorum.”diye konuştu.

 

(İHA)

Share