logo

05 Kasım 2007

Kalitesiz sobaya dikkat!

Aydın’ın en eski sobacılarından ve uzun süredir Aydın Defterdarlığı arkasında sobacılık yapan Metin Büyüktarakçı, vatandaşlara Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) onayı olmayan sobaları kullanmamalarını tavsiye etti.
Havaların ilerleyen günlerde soğumasıyla birlikte soba zehirlenmelerinin artacağına dikkat çeken Büyüktarakçı, kalitesiz sobaların rüzgarlı havalarda gaz sızdırdığını söyledi. Vatandaşların kendi can güvenlikleri için evlerinde kullandıkları sobaların kalitesine dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan Büyüktarakçı, “Üzücü olayların yaşanmaması için TSE belgeli olmayan sobalar kesinlikle kullanılmamalı. Standartlara uymayan bu sobalar, yanma için gereken havayı bulundukları ortamdan alarak, içinde oluşan zehirli gazı odaya veriyor. İnsan hayatını tehlikeye sokan bu sobalar, tasarruflu olmadığı gibi kaliteli bir ısınma da sağlamıyor.Tüketiciler üç beş kuruş için kendilerinin ve çoluğunun çocuğunun hayatlarını tehlikeye atmasınlar.” dedi.
Fazla ısı sağlamak için boruların uzatılmaması gerektiğini belirten Büyüktarakçı, kömür tam olarak yanıp kor haline gelmeden sobanın alt ve üst hava alma kapaklarının da kapatılmaması gerektiğini kaydetti. Büyüktarakçı, ayrıca lodoslu havalarda çok dikkatli olunması ve bacaların sık sık temizlenmesini tavsiye etti.

(Mücadele)

Share