logo

29 Haziran 2013

Işıklı Bulvarı’nı İstiyorlar. İtirazlar Niye? Aker: “Bir Defada Yapılsın, Tehlike Geçsin, Paralar Boşa Gitmesin”

Aydın'da Işıklı Köyü, Zeybek Mahallesi ve Efeler Mahallesi sakinlerinin 2011 yılında Aydın Belediyesi'ne verdikleri imzalarla başlayan “Işıklı Bulvarı” süreci, bugün bir hayli tartışmalı bir aşamaya gelmiş durumda.

Bu yerleşim yerlerinde oturan çok sayıda Aydınlı vatandaş, belediyenin asfaltlama çalışmasının dilekçede belirttikleri hiçbir sorunu çözmeyeceğini savunarak bu duruma tepki gösteriyorlar.

2011 yılından bu yana Işıklı Bulvarı sürecinin hangi aşamalardan geçtiğini Zeybek Mahallesi Muhtarı Mehmet Aker Mücadele'ye şöyle özetledi:

“Mahalle sakinleri ve Işıklı Bulvarı civarında oturan insanlar imza toplayarak bana geldiler ve ben de mahalle sakinlerinin dileklerini ve isteklerini 7 Aralık 2011 tarihinde Aydın Belediyesi'ne ilettim. Yolun 'Işıklı Bulvarı' olarak açılması içindi dilekçemiz.

O talebimize karşılık, yolun bulvar olarak açılabilmesi için ya kamulaştırma yapılması gerektiğini, ya da mal sahiplerinin muvafakatta bulunması gerektiğini söylediler.

2012 yılında Başkan Yardımcımız Cemalettin Küçükerol beni arayarak, hem müjdeyi vermiş hem de biraz şakacıktan sitem ederek 'Muhtarım bana teşekkür bile etmedin. Biz Işıklı Bulvarı'nı açıyoruz artık' demişti. Ben de sizin gazeteniz aracılığıyla kendisine teşekkür etmiştim.

Ama kamulaştırma kararı alındığından beri 1 yıl geçtiği halde, kamulaştırma yapılmadı. Belediye, kamulaştırma işlemini bugüne kadar yapmamış.

Şimdi de mevcut haliyle yolu asfaltlayarak hizmete açmak istiyorlar ama bizim istediğimiz gibi değil. Yani bulvar olarak açmayacaklar.”

Muhtar Aker'in bahsettiği ve 7 Aralık 2011 tarihinde kayda alınan söz konusu dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

“Bizler Zeybek Mahallesi Işıklı Bulvarı üzerinde ve çevresinde ikamet eden mahalle sakinleri olarak, Işıklı Köyü ile merkez arasındaki ulaşımı sağlayan yolu sürekli kullanmaktayız.

Gerek TOKİ' nin, gerekse Işıklı Köyüne yapılan 1000 kişilik öğrenci yurdunun devreye girmesi ve diğer nedenlerle kullandığımız bu yolda trafik sirkülasyonunun aşırı derecede artması nedeniyle yol hem ihtiyacı karşılamamakta, hem de insan hayatını tehdit eder durum ihtiva etmektedir. Bizlerin hem yaya olarak hem de sürücüler olarak can güvenliğimiz tehlike altındadır. Zaten fiziki durumu yetersiz ve bozuk olan bu yol özellikle sabahları ve akşamları okul saatleri ve iş giriş çıkış saatlerinde çocuklarımızın ve bizlerin her an ölüm tehlikesi ile karşı karşıya gelmemize neden olmaktadır. Özellikle yaya olarak okullarına giden gelen yavrularımız büyük tehlike altındadır.

Durumun vahim olması ve aciliyet arz etmesi nedeniyle yol sorununun trafik akışını güvenli kılacak şekilde bir an önce çözülmesi hususunda mahalle sakinleri olarak gereğini arz ederiz.”

Muhtar Aker, her 3 yerleşim yerinde yaşayan insanların asfaltlama çalışmasına başlıca itiraz noktalarını ise şöyle anlattı:

“Işıklı Köy Muhtarı ile Efeler ve Zeybek Mahallesi muhtarlıklarının ortak imzasıyla, Aydın Belediyesi'ne dilekçeyi belediyeye ben verdim. Mal sahiplerinin çoğu, kendi arsalarından fedakârlıkta bulundu ve yolun genişletilebilmesi için hiçbir bedel istemeden belediyeye muvafakatname verdi. Ama 1-2 kişinin muvafakatı alınamamış ve sanıyorum o yüzden istimlak kararı alınmış. Karar çıktığı halde her nedense kamulaştırma işlemleri bugüne kadar yapılmadı. Yol, bulvara dönüşmedi.

Kaldırımı olmayan, yaya gidiş gelişi olmayan bir yol olarak asfaltlanması yanlış. Yolun bazı yerleri geniş, bazı yerleri dar. Yayaların güvenli bir şekilde gidip geleceği hiçbir yaya kaldırımı yok. Işıklı Bulvarı, 5 numaralı minibüsün güzergâhında olan otoban köprüsünün hemen 100 metre berisine kadar varıyor. Ama onlar TOKİ yoluna kadar olan kısmı açacaklar, 5 numaralı minibüsün çalıştığı güzergâha kadar olan yaklaşık 200 metrelik kısmı açmayacaklar. Tehlike devam ediyor olacak.

Geçen sene Işıklı'daki öğrenci yurdu tam faal değildi. Önümüzdeki yıldan sonra tam kapasiteyle çalışacağı için, ayrıca Veterinerlik Fakültesi'nin bulunması, hem 1000 kişilik bir öğrenci yurdunun orada bulunması, trafik sirkülasyonunu daha fazla artıracak. Memurkent, Işık Vadisi gibi siteler de açıldığı ve Muzaffer Ancın İlkokulu da oraya taşındığı için, binlerce insan bu yolu kullanmak zorunda.

Onun için biz bu yolun bir an önce bulvar olarak açılmasını istiyoruz. Mevcut haliyle asfaltlansa da, ihtiyaca cevap vereceğini, insanların güvenlik içerisinde gidip gelebileceğini ben düşünemiyorum. Aydın ili bizim ilimiz. Belediye bizim belediyemiz. Bu paralar bizim paramız. Yapılmışken bir defa yapılsın. Harcanacak bu paraların boşa gitmemesini, yapılmışkan bulvar olarak yapılmasını istiyoruz.”

(Güçlü ÇEZİK)
Share