logo

12 Eylül 2017

“IRAK’TA BÖLÜCÜ REFERANDUMA HAYIR”

Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli Irak’ta yapılması planlanan bölücü referandum nedeniyle basın açıklaması yaptı.
“Irak’ta bölücü referanduma hayır” diyen Devli yaptığı açıklamasında, Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada küresel güçler eliyle büyük bir dönüşüm ve paylaşım savaşını sürdürdüğünü, bu güçlerin bölgeyi adeta kan gölüne çevirdiğini vurguladı.
“ASLA KABUL EDİLEMEZ”
“Büyük çoğunluğu Müslüman olan bölge milletlerinin kanları üzerinden yürütülen bu paylaşım mücadelesi, milyonlarca masum insanın hayatına mal olurken bölge ülkelerinde yaşanan göçler nedeniyle kültürel ve etnik yapı da değiştirilmektedir.” diyen Devli açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Özellikle Misak-ı Milli sınırlarımız içerisindeki alan, Türk düşmanı bütün güçlerin operasyon merkezi haline gelmiştir. Bu çerçevede, komşu ülkelerimizin huzuru ve toprak bütünlüğü Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası ve güvenliği için bir kat daha önem kazanmıştır. Bu puslu havada fırsatı ganimete çevirmek isteyen IKBY Irak’ın toprak bütünlüğünü tanımayarak binlerce yıllık Türk yerleşim yerlerini de içine alan bir bölgede, 25 Eylül günü bağımsızlık referandumu gerçekleştireceğini açıklamıştır. Yıllardır süren çatışma ve çekişmeleri daha alevlendirecek bu kararla Türkmenlere ait toprakların IKBY’ye bağlanması ve Türkmen yurdunun kurulması planlanan sözde Kürdistan’ın bir parçası haline getirilmesi asla kabul edilemez.”
“TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZ YALNIZ DEĞİLDİR”
Yapılacak olan referandumun yalnızca Türkmenlerin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, bu bölgede yaşayan tüm milletlerin aleyhine olduğunun altını çizen Devli; “Ortadoğu’nun kaynaklarına çökme, İslam’a darbe vurma sevdasıyla yanıp tutuşan malum şer güçlerin lehine olacaktır. Devletimizin bir oldu bittiyle Türkmen topraklarının ilhak edilmesine göz yummayacağına, bölgedeki soydaşlarımızın güvenliği için her türlü tedbiri alacağına olan inancımız tam, bu yolda atılacak adımlarda desteğimiz sınırsızdır. Aziz milletimizi de bu hassas duruma sessiz kalmamaya ve var olma savaşında Türmen kardeşlerimizle omuz omuza vermeye davet ediyoruz. Bilinmelidir ki, Türkmen kardeşlerimiz yalnız değildir. Bu bakımdan, IKBY yönetimi ayağını denk almalı, bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, Türkmenleri yok sayan, Misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde Devletimize referandum ve bağımsızlık ilan etme kararından yol yakınken dönmeli, coğrafyamızın selameti için sonu hüsran olan bu mücareya hiç girmemelidir.” diye konuştu.
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share