logo

09 Ağustos 2007

İncirsiz bir Aydın düşünülemez

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İncir ve Toksin Paneli, Aydın Ticaret Borsası Konferans salonunda gerçekleşti. Vali Mustafa Malay, Milletvekilleri Ali Uzunırmak, Ertuğrul Kumcuoğlu, Mehmet Erdem, Vali yardımcısı Mehmet Öksüz ve çok sayıda davetli katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman; ”Bugün burada incir üreticisinden akademisyenlere kadar herkes bulunmaktadır. Bugün burada bir çok konuyu tartışacağız. Aydın bir tarım kenti İncir Aydın için oldukça önemli bir ürün İhracatımızda da oldukça önemli bir kalem olan incirde de bazı sorunlar elbette ki olacak. Başta Aflotoksin sorunu var.
Buna çözüm bulmak zorundayız sorunumuzu, eksiklerimizi doğru tesbit etmeliyiz.
Üreticimizle mühendisimizle bunu çözmek zorunda yız. Mümkün olan en düşük toksin düzeyini nasıl ulaşı-lacağını bulmak zorundayız. Bunu da dünya piyasa-larına sunmak zorundayız. Ben biliyorum ki gerçek Ege üreticisi Aydın insanlarıdır.
Her sorunu gidermek için bilinçli bir şekilde çalışacaktır. Üreticilerimizde örgütlü olmak zorundadır.
Çok küçük sayıda işletme var, Aflotoksin sorununu çözmek için çok çalışmak zorundayız. Birlikte bir çalış mak , ortak akıl üretmek zorundayız. Bunları da uluslar arası araziler sunmak zorundayız” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Erbeyli İncir araştırma Enstitüsü Müdürü Ramazan Özkan´ın Başkanlığında “ İncirde verim ve kaliteyi etkileyen faktörler konulu oturum başladı.
Bu oturumda İlknur Köseoğlu Hasat öncesi ve kurtarma, Prof Dr. Uygun Aksoy Üretici deposu ve kurutma, Dış Ticaret Müst – Batı Anadolu Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Ekici İncirde kalite standartları ve sınıflandırma Dr. Betül Meyvacı Metil bromür ve alternatifleri konularını anlattılar.
Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Uygun Aksoy; İncirin temel sorunu Aflotoksindir ama bunun yanı sıra okratoksin ve fumonisin sorunları vardır.
Ülkemizde kuru incir dış satımında 1987’den itibaren aflotoksin sorunu yaşamaktadır.2000 yılından itibaren AB, ülkemizden ihraç edilen her partinin analiz edilmesini istemektedir.
Aflotoksine neden olan funguslar toprakta, hava dal, meyve ve yapraklarda olmak üzere her ortamda bulunmaktadırlar. Kuru incirde aflotoksin oluşmasına karşı temiz ilek kullanma ekşilik böcekleri ve sirke sinekleri ile mücadele dengeli ve yeterli gübreleme, kuraklık önlemlerinin alınması vb. tedbirlerde alınmalıdır.
Ayrıca, meyve renginin açılması beyazlatılması amacıyla kullanılan hidrojen peroksit´te tehlike oluşturmaktadır.
Hidrojen peroksit kullanan işletmelerde çalışanlarda risk altındadır. Onların solunum yolu, on iki parmak bağırsağı tümörlerine neden olabilmektedir Dedi.
MHP Milletvekili Ali Uzunırmak ise yaptığı konuşmada ; “Allah bazı yerlere bazı zenginlikler verir O zenginlikler ne kadar faydalı kullanılırsa o kadar verimli olur. Biz incirde fındıkta dünyada rekabetsiz tekel olabilecek ülkeyiz.
Öngörülerimizin bilimin ışığında doğru olması, bu doğruların insiyatifle çözüm üretmesi gerekir. Benim öngörüm, İncir gibi tekel olabileceğimiz ürünler özel ürünler ilan edilmeli ve belli seviyelerde fide den, aşılama-budalama, üretim vb her aşamada tesviklen melidir
İncir üreticisi destekliyorum gerekçesiyle ihracatcı yı desteklemek dogru değildir. İncir desteği üreticisine çiftçisine verilen destek olmalıdır. Fide ekiminde, teraslanmasında budanmasında toplanmasında destek vermiyorsanız sadece ihracatcıya destek veriyorsanız bu incir desteği değildir. Bunun yanı sıra piyasa yapıcıları olan ihracatcılar desteklenmelidir.
Dünya da bu ürünü % 70 ürettiğimiz halde piyasa yapıcısı olmadıysak bu bizim insanımızın pasifliğidir. Finans´da önemli bir sektördür. Bu kuraklıkta ülke kaynaklarının nehirlerinin, Ziraat Bankasının satılmama sını istiyorum. Dedi.
AKP Milletvekili Mehmet Erdem ise yaptığı konuşmada
İncir Aydınımızın dünyaca tanınan ürünü. Seçim çalışmaları esnasında incir üreticileriyle bir araya geldiğimde kedilerine dünyada bir tane olan ürünü sorduğumda maalesef bunu bilmelidir.
İncirde de kaliteli ve verimli üretim yapmazsak malımızı satamayız. Bizi ister AB ye alsınlar isterlerse almasınlar ama üretimde kalite ve verimli üretim yapmak zorundayız. Üreticiye doğru bilgiyi sunacak üretici birliklerine tarım danışmanlarına ihtiyaç vardır. Kuraklıkla ilgili mücadele yapılmalıdır. Devam eden baraj inşaatları tamamlanmalı. Göletlere akan sular tutulmalıdır. Damlama sulamaya geçilmesi için %50 destek verilmektedir.
İncir üreticisinin kuraklıktan etkilenmesini en aza indirmek yönünde afet bölgesi ilan edilmesi çalışmamız devam etmektedir” dedi.
Vali Mustafa Malay; ise yaptığı konuşmada incir her yönüyle insan sağlığı için faydalı bir meyvedir. Üretimde de ihracatla başarıya ulaşmanın temel yolu eğitimdir. Bizim çiftçimiz genelde atadan dededen ne gördüyse onu yapıyor ama Aydın çiftçisi farklı. İncir araştırma enstitüsü dünyada sadece Aydında var Çiftçilerimizin buraya gelip gitmeli, incirle ilgili bilgi almalıdırlar. İncirsiz bir Aydın düşünülemez İncirle ilgili konuları incir işleyen, incir üreten ihraç eden herkes bilmelidir. Tüm bunları İncir Anayasası gibi bir kitapta toplayarak, bu kitabı tüm üreticilere ulaştırmalıyız.” dedi
(Mücadele)


Share