logo

10 Ağustos 2007

İncirsiz bir Aydın düşünülemez

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İncir ve Toksin Panali, Aydın Ticaret Borsası Konferans salonunda gerekleşti. Vali Mustafa Malay, Milletvekilleri Ali Uzunırmak, Ertuğrul Kumcuoğlu, Mehmet Erdem,Vali yardımcısı Mehmet Öksüz ve çok sayıda davetli katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman;
”Bugün burada incir üreticisinden akademisyenlere kadar herkes bulunmaktadır. Bugün burada bir çok konu tartışacağız. Aydın bir tarım kenti İncir Aydın için oldukça önemli bir ürün İhracatımızda da oldukça önemli bir kalem olan incirde de bazı sorunlar elbette ki olacak. Bu sorunların başında Aflatoksin sorunu var.
Buna çözüm bulmak için sorunumuzu, eksiklerimizi doğru tespit etmeliyiz.
Üreticimizle mühendisimizle bunu çözmek zorundayız. Mümkün olan en düşük toksin düzeyine nasıl ulaşacağını bulmak zorundayız ve bunu da dünya piyasalarına sunmak zorundayız.
Ben biliyorum ki Ege üreticisi Aydın insanlardır. Her sorunu gidermek için bilinçli bir şekilde çalışacaktır ancak üreticilerimizde örgütlü olmak zorundadır.
Çok küçük sayıda işletme var, Aflatoksin sorununu çözmek için çok çalışmak zorundayız. Birlikte bir çalışma , ortak akıl üretmek mecburiyetindeyiz. Bunları da uluslar arası piyasalara sunmak zorundayız” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Erbeyli İncir araştırma Enstitüsü Müdürü Ramazan Özkan´ın Başkanlığında “ İncirde verim ve kaliteyi etkileyiniz faktörler konulu oturum başladı.
Bu oturumda İlknur Köseoğlu,Hasat öncesi ve kurtarma, Prof Dr. Uygun Aksoy Üretici deposu ve kurutma, Dış Ticaret Müsteşarlığı – Batı Anadolu Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Ekici, İncirde kalite standartları ve sınıflandırma Dr. Betül Meyvacı,Metil bromür ve alternatifleri konularını anlattılar.
Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Uygun Aksoy; İncirin temel sorunu Aflatoksin dir ama bunun yanı sıra okratoksin ve fumonisin sorunları vardır.
Ülkemizde kuru incir dış satımında 1987 den itibaren aflatoksin sonunu yaşamaktadır.2000 yılından itibaren AB, ülkemizden ihraç edilen her partinin analiz edilmesini istemektedir.
Aflotoksine neden olan funguslar toprakta, hava dal, meyve ve yapraklarda olamak üzere her ortamda bulunmaktadırlar. Kuru incirde aflatoksin oluşmasına karşı temiz iğlek kullanma, ekşilik böcekleri ve sirke sinekleri ile mücadele dengeli ve yeterli gübreleme, kuraklık önlemlerinin alınması vb. tedbirlerde alınmalıdır.
Meyve renginin açılması beyazlatılması amacıyla kullanılan hidrojen peroksit´te tehlike oluşturmaktadır.
Hidrojen peroksit kullanan işletmelerde çalışanlarda risk altındadır. Onların solunum yolu, on iki parmak bağırsağı tümörlerine neden olabilmektedir’ Dedi.
MHP Milletvekili Ali Uzunırmak ise yaptığı konuşmada ; “Allah bazı yerlere bazı zenginlikler vermiştir. O zenginlikler ne kadar faydalı kullanılırsa o kadar verimli olur. Biz incirde, fındıkta dünyada rekabetsiz, tekel olabilecek bir ülkeyiz.
Öngörülerimizin bilimin ışığında doğru olması, bu doğruların da insiyatifle çözüm üretmesi gerekir. Benim öngörüm, İncir gibi tekel olabileceğimiz ürünler özel ürünler ilan edilmesidir. Bu ürünün yetiştirilmesinde; belli seviyelerde, fide den, aşılamaya, budamaya, incirin hasatına kadar her aşamada teşvik sağlanmalıdır.
İncir üreticisin destekliyorum gerekçesiyle ihracatçıyı desteklemek doğru değildir. İncir desteği,üreticisine -çiftçisine verilen destek olmalıdır. Fide ekiminde, teraslanmasında, budanmasında, toplanmasında destek vermiyorsanız sadece ihracatçıya destek veriyorsanız bu incir desteği değildir.
Dünya da bu ürünün % 70 ürettiğimiz halde piyasa yapıcısı olmadıysak bu bizim insanımızın pasifliğidir. Finans´da önemli bir sektördür elbette ki desteklenmesi gereklidir. Ama ülkemiz böylesine bir kuraklık yaşarken,üretici için hayati önemi olan,ülke kaynaklarından, nehirlerinin, Ziraat Bankasının satılmamasını istiyorum.’ Dedi.
AKP Milletvekili Mehmet Erdem ise yaptığı konuşmada
Seçim çalışmaları esnasında incir üreticileriyle bir araya geldiğimde kendilerine, Aydınımızın dünyaca tanınan ürünü olan incirin araştırma merkezinin nerede olduğunu sorduğumda maalesef tek bir üreticiden doğru yanıtı alamadım.
Üreticimizin kendi ürünü olan inciri yeterince tanımadığını, incirle ilgili bilgilendirmelerin yapılmadığını gördüm. Bu,beni üzdü. Çiftçi birliklerinin yeterince çalışmadığını, üreticiyi bilgilendirmediğini tespit ettik. Ancak tüm dünyada olan gerçek şudur ki bir ürün hem kaliteli hem de verimli olmazsa dünya piyasasına giremez. İncirde de durum böyledir.
İncirde de kaliteli ve verimli üretim yapmazsak malımızı satamayız. Bizi ister AB ye alsınlar isterlerse almasınlar ama üretimde kaliteli ve verimli üretim yapmak zorundayız. Üreticiye doğru bilgiyi sunacak üretici birliklerine ,tarım danışmanlarına ihtiyaç vardır. Kuraklıkla ilgili mücadele devam etmektedir. Devam eden baraj inşaatları tamamlanmalıdır. Göletlere akan sular tutulmalıdır. Damlama sulamaya geçilmesi için %50 destek verilmektedir.
İncir üreticisinin kuraklıktan etkilenmesini en aza indirilmesi yönünde, Aydın’ın afet bölgesi ilan edilmesi çalışmamız devam etmektedir” dedi.
Vali Mustafa Malay; ise yaptığı konuşmada incir her yönüyle insan sağlığı için faydalı bir meyvedir. Üretimde de ihracatta da başarıya ulaşmanın temel yolu eğitimdir. Bizim çiftçimiz genelde atadan dededen ne gördüyse onu yapıyor ama Aydın çiftçisi farklı. Aydın’a özgü olan incir ürününün dünyada ki tek ‘Araştırma Enstitüsü’ sadece Aydın’da var. Çiftçilerimiz buraya gelip gitmeli, incirle ilgili bilgi almalıdırlar. İncirsiz bir Aydın düşünülemez. İncirle ilgili konuları;inciri üreten, inciri işleyen, inciri ihraç eden herkes bilmelidir. Tüm bunları, İncir Anayasası gibi bir kitapta toplayarak, bu kitabı tüm üreticilere ulaştırmalıyız.” dedi
(Mücadele)


Share