logo

06 Temmuz 2013

İncirliova Belediyesi ve AYHAYDOST’tan Sokak Hayvanları İçin Örnek Çalışmalar

Kavurucu yaz sıcaklarının başladığı şu günlerde, kimsesiz sokak hayvanlarının susuzluktan ölmemeleri için çabalayan hayvanseverler, vatandaşlara ve yerel yönetimlere çağrıda bulunuyorlar.

İncirliova Belediyesi ve Aydın Hayvan Dostları Derneği de, yaklaşık 2 yıldır sokak hayvanları için işbirliği içerisinde örnek çalışmalara imza atıyor.

Mücadele gazetesinin sorularını yanıtlayan ve çalışmalar hakkında bilgi veren İncirliova Belediyesi Veteriner Hekimi Okyay Adıgüzel, özetle şunları söyledi:

“2011 yılında çağdaş bir belediyeye yakışan hizmetlerimizden biri olarak sokak hayvanlarına yönelik bu ortak çalışmalara başladık. Aydın Hayvan Dostları Derneği'nden de yardım almaktayız. Aşı konusunda, mama konusunda, duyarlı vatandaşlarımızın da yardımları oluyor.

Geçen sene 'Bir Kap Su, Bir Kap Mama' projesine destek verdik. Bu projenin uygulanması sırasında ve sonrasında Aydın Hayvan Dostları Derneği de bize yardımcı oldu. Aynı zamanda Hayvan Dostları Derneği'ne bağışta bulunan '100 Kişiyle Yüzlerce Can' grubuna da teşekkür etmek istiyorum.

Her mahalle ve her sokağa, özellikle vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda su kapları koyduk. Malum, yaz sezonu yaklaşmakta ve bu konuda İncirliova halkının gereken duyarlılığı göstereceğinden eminiz.

Barınağımız 2011'de faaliyete geçti. Elbette bazı eksikleri olabilir. Tel örgülerini yükselttik. Bu arada bazı istenmeyen hırsızlık, kafeslere zarar verme gibi olaylar oldu. Dolayısıyla video kamera sistemini hayata geçirdik. Şu anda barınağımız 3 adet güvenlik kamerasıyla izlenmekte.”

Aydın Hayvan Dostları Derneği Başkanı Fırat Sert ise Mücadele gazetesine şöyle konuştu:

“İncirliova Belediyesi bana kalırsa Ege'de imkânsızları başaran bir belediye. Çünkü bugüne kadar sokak hayvanları için bir talebimizi iki ettirmeyen bir belediye. Sağolsunlar, Allah razı olsun, geçtiğimiz yıllarda Aydın'da ilk su odaklarını hayata geçiren bir belediye.

Biz hayvanseverlerin en büyük sıkıntısıdır barınaklarda kamera olmaması. Neden? Çünkü barınaklara gelen canların geliş saatleri, gidişleri, yemekleri ve karınları doyuyor mu bunlara bakamıyoruz. İncirliova belediyesi, 'Bizim alnımız da açık, bu canlara karşı duyarlılığımız da açık' deyip hemen kameraları taktırmıştır. Bunu yakında internet ortamında herkes dilediği saatte girip barınakta neler oluyor diye izleyebilecek.

Her belediyenin elbette sıkıntısı var. Veteriner hekimimizin belirttiği gibi, İncirliova Belediyesi'nin de elbette çeşitli sıkıntıları vardır. Ama bu sıkıntıların içerisinde bile sokak hayvanlarına duyarlılığını arttıran İncirliova Belediyesi, bu yıl yeni mama kapları ve su kaplarını her mahalleye koyacak ve her mahallede bir hayvansever seçilecek. O hayvansever mama kaplarını ve su kaplarını takip edecek.

Belediye Başkanımız Sayın Fadime Orbay ve Sayın Veteriner Hekimimiz Sayın Okyay Adıgüzel sayesinde, ve tabii ki belediyemize bizim aracılığımızla destek olan '100 Kişiyle Yüzlerce Can' grubuna sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bize de teşekkür ediyorlar ama biz sadece aracıyız burada. Esas teşekkürü bu güzel insanlar hakediyor.”

(Güçlü ÇEZİK)


Share