logo

22 Ağustos 2013

İncirciyi Fırtına Ve Yağış Vurdu

Türkiye ve dünyada kaliteli incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın’da geçtiğimiz Cumartesi günü etkili olan yağış ve fırtına incirde rekolte ve kaliteye büyük zarar verdi.

Türkiye ve dünyada kaliteli incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın’da yeni sezona büyük bir umutla giren incir üreticileri, yağış ve fırtınanın neden olduğu zarar nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Aydın’da incir üretiminin yoğun olarak yapıladığı ilçelerden olan Nazilli, Kuyucak ve Sultanhisar ilçelerinde geçtiğimiz Cumartesi günü etkili olan sağanak yağış ve fırtına incir üreticilerini olumsuz yönde etkiledi.

Etkili olan sağış özellikle hasat sezonunun yeni başladığı ve en kaliteli incirlerin yetiştiği dağ köylerinde büyük zarara oluştu. İncir hasadı için tarlaya gitmeye hazırlanan üretici, yağışın ilk ürünlere büyük zarar vermesi nedeniyle büyük zarar etti. Yağmurla birlikte yere düşen incirler, çamurla kaplanarak kalitesini kaybetti. Yağmurun yanı sıra etkili olan fırtınanın ağaçlarının dalarlını silkelemesi sonucu, dalında oluşmayı bekleyen incir meyveleri de yere döküldü.

Yağış ve fırtınanın incirde neden olduğu rekolte ve kalite kaybının, büyük bir kısmı Aydın’dan sağlanan ihraç ürünlerini de etkileyebileceği belirtildi.

 

(İHA)

Share