logo

12 Ağustos 2013

İncir Üreticisi Sezona Umutlu Giriyor

Aydın Ticaret Borsası Meclis üyesi Ali Çevik, havaların güzel gitmesiyle birlikte incirde bu sene rekoltenin iyi olduğunu belirtti.

İncirin erken olgunlaşması için kullanılan zirai ilaçlar yönündeki iddiaları da değerlendiren Çevik, birkaç kişinin yapmış olduğu zararlı bu zirai ilaçlamanın oluşturduğu sıkıntıyı fazla dillendirmemek gerektiğini vurguladı. Çevik, “Bazı sıkıntıları dillendirmeden atlattık. Şu an her şey yolunda gidiyor. İnşallah bu sene incir mevsimi güzel geçecek. Elimizde her türlü incirimiz mevcut. Dileğimiz üreticimizin istediği sonucu alması yönünde” dedi.

İsteklerinin tüccar ve ihracatçının incirden istediği komisyonu almaları yönünde olduğunu belirten Çevik, asıl parayı ise üreticinin kazanmasını istedi. İncir yetiştirmede üreticiye de görevler düştüğünü hatırlatan Çevik, İhracatçılar Birliği, Ticaret Borası ve Odaların desteğiyle üreticiye kerevit yardımı yapılacağını belirtti. İncirin daha iyi şartlarda kurutulması için önümüzdeki yıllarda tünel sistemi kurutmaya geçeceklerini ifade eden Çevik, bu sayede daha kaliteli ve sağlıklı incir elde edeceklerini dile getirdi. Ticaret Borsası’nın her zaman incir üreticinin yanında olduğuna değinen Çevik, iyi bir sezon geçireceklerini söyledi.

(İHA)

Share