logo

12 Ağustos 2013

İncir İhracatçıları Yeni Sezon Öncesi Bilgilendirildi

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yeni sezon öncesi kuru incir ihracatçılarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında incir ihracatı yapan kuru incir işleme ve paketleme tesisleri yetkililerine yönelik “Kuru incir ihracatında yaşanan sorunlar çözüm önerileri” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İl Müdürlüğü İncir Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda incir ihracatçılarına ilgili mevzuat hakkında bilgiler aktarıldı.

Toplantının açılışında konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Köksal, “Bilindiği üzere ülkemizde ihracat uygulamaları 25 Kasım 2011 tarih ve 28123 sayılı resmi gazete de yayımlanan ‘Bitkisel Gıda ve Yemin İhracatında Sağlık Sertifikası Düzenlenmesi ve İhracattan Geri Dönen Ürünler İçin Uygulama Yönetmeliği’ çerçevesinde bitkisel gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler ile bitkisel yem ve yemlik maddelerin ihracat ve çıkış aşamalarında gıda ve yem güvenilirliğine yönelik, Sağlık Sertifikası düzenlenmesi, onaylanması ve ihracattan geri dönen ürünlerin yurt içine girişinde uygulanacak resmi kontrollere ilişkin belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda yürütülmektedir. Bakanlığımızın yeniden yapılanması, yeni gelişmeler ve 09-16 Ekim 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret eden FVO Misyonunun tavsiyeleri doğrultusunda ‘Avrupa Birliği Ülkelerine Yapılacak Kuru Meyve İhracatına Dair Prosedür’ hazırlanmış ve 03 Temmuz 2013 tarihinde uygulamaya başlanmıştır” dedi.

İncir ihracatçılarına mevzuatla ilgili sunumunu yapan Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi H.Murat Ada ise, Aydın’dan ihracat yapan firmaların bu kapsamda eksiklerini gidermesi ve gecikmelerin önüne geçilmesinin önemine işaret etti. Türkiye açısından büyük önem teşkil eden ihracatın Avrupa Birliği tarafından denetim ve kontrol sıklığının arttırıldığının altını çizen Ada, bundan sonraki ihracat uygulamalarının bir düzen dahilinde yürütülmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın prosedüründe belirtilen hususlara dikkat edileceğini ifade etti.

Konu ile ilgili soru-cevap, konuşmacı ve katılımcıların karşılıklı görüş alışverişinden sonra toplantı sona erdi.

(İHA)

Share