logo

30 Temmuz 2013

İlkyardım Müdahalesini Ambulansta Yaptırın

Özel Aydın Medline Hastanesi Acil Sağlık Operasyonları Sorumlusu Dr. Barış Mutluer, kaza ve rahatsızlıklarda yapılan ilkyardım müdahalelerinin ambulansta yapılması gerektiğini belirtti.

Sağlık problemleri ile karşılaşmadan önce hemen hemen hiç kimsenin aklına kötü durumlar gelmiyor. Anca beklenmedik bir anda meydana gelen bir kaza ya da sağlık problemi ile aniden karşılaşılabiliniyor. Kaza ölümlerinin yaklaşık % 10'u ilk 5 dakikada, yaklaşık yüzde 50'si ise ilk yarım saatte yaşanıyor. İlkyardım eğitimi almış kişilerin kaza yerindeki müdahaleleri ile ölümlerin yarısının engelleyebileceğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barış Mutluer, kaza ve rahatsızlıklarda yapılan ilkyardım müdahalelerin önemini bir kez daha vurguluyor.

Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen rahatsızlık ve hastalıklarda bilinçli yapılan ilkyardım müdahaleleri sayesinde kişilerin hayatlarının kurtarabileceğini ve sakatlıklarının önlenebileceğini belirten Dr. Barış Mutluer, “Rahatsızlık geçiren kişilerin yanında bulunan kişiler genellikle hastaya yardım etmek için kulaktan dolma birtakım müdahalelerde bulunurlar. Ancak bilinçsizce yapılan bu çabalar çoğu zaman hastanın daha kötü duruma gelmesine neden olur. İlkyardım, doğru şekilde uygulandığında basit bir sıyrığın bilinçli olarak tedavi edilip enfekte bir yaraya dönüşmesini engellerken; büyük bir kazada yaşam savaşı vermekte olan kişiyi yaşama döndürmeye yarayabilir. Bilinçsiz ve bilgisiz şekilde uygulanan ilkyardım ise bir hayata mal olabilir” dedi.

Yanlış müdahale kadar geç müdahalenin de hastanın sağlığı için oldukça önemli olduğunun altını çizen Mutluer: “Özellikle ülkemizde ilkyardım konusunda yeterince bilinç söz konusu değil. Aniden gelişen kazalarda yapılan bir hata da hastalanan kişiyi kucaklayarak sağlık kuruluşuna götürmek. Omurilik yaralanmaları gibi bazı durumlarda kişilerin hareket ettirilmesi kişinin ömür boyu felç kalmasına neden olabilir. Aynı şekilde kalp krizinde de zamanla yarışılır, kişiler kendileri bilmeden yardımcı olmaya çalışacaklarına hemen bir ambulans çağırsalar en büyük yardımı yapmış olacaklar.İyilik yapmaya çalışırken çok daha ciddi sorunlara sebep olunabileceği göz önüne alındığında, kaza ve rahatsızlıklarda kişiyi hareket ettirmeden ambulans çağırmak en doğru yaklaşım olmaktadır. İlkyardım, olayın gerçekleştiği yerde, hemen ve bilinçli şekilde yapılırsa başarılı olur” diye konuştu.

(İHA)

Share