logo

08 Mart 2007

HERŞEY KADINLAR İÇİN!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Demet Pilevneli, kendi iktidarları döneminde kadının statüsünü geliştirmeler yapılacak çalışmaların yapıldığını belitti. Pilevneli, “AK parti İktidarı döneminde kadın istismarına her alanda karşı çıkılarak kadına karşı pozitif ayrımcılık yapılmıştır” dedi.
AK Parti İl Kadın Kolları Teşkilatı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. İl Kadın Kolları Başkanı Pilevneli başkanlığında AK Parti İl Binası’nda gerçekleşen toplantıya kadın kolları üyeleri katıldı. AK Parti Hükümeti döneminde kadının statüsünü geliştirecek önemli çalışmalara imza atıldığını kaydeden Demet Pilevneli açıklamasında, bu değişikliklerin sayesinde kadınların kendilerini ifade edebilme imkanı bulduklarını söyledi. Pilevneli, 2003 tarihi itibariyle “Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usulleri Kanunu’nun” yürürlüğe girdiğini ifade etti. Bu alanda ihtisaslaşmış mahkemelerin ve uzman kadronun görevlendirildiğini hatırlatan Pilevneli, bu sayede kadınların yargıda hak arayışlarının önündeki engellerin azaltıldığını beyan etti. Yeni iş kanununda da önemli düzenlemelerin yapıldığına işaret eden Pilevneli, “Kadınlara yönelik işveren işçi ilişkisinde cinsiyet dahil hiçbir nedenle ayrımcılık yapılamayacağı hükme bağlanmıştır. Türk Ceza Kanunu’nda ‘kadın, kız ayrımı’ biçimindeki tanım metinden çıkarılmıştır. Cinsel taciz suçları tanımlanarak; töre saikıyla işlenen suçlardaki ceza indirimleri kaldırılmıştır. Nüfusu 50 bini geçen belediyelere kadın ve çocuklar için koruma evleri açma yükümlüğü getirilmiştir. Töre ve namus cinayetleri ile kadına ve çocuğa karşı şiddetin nedenlerini araştırma komisyonu kuruldu. Bir takım denetlemelerle kadının aleyhine yasal düzenlemeler yapılmasının önüne geçilmiştir. ‘Haydi kızlar okula’ kampanyası ile kız çocukların okullaşma oranında yüzde 20’ye varan artışlar sağlanmıştır. Partimizin öncülüğünde yerelde kadınlara yönelik meslek edindirme kursları açılmıştır” diye konuştu.
Geçen dönemde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından 4 tane uluslar arası toplantının gerçekleştirildiğini belirten Pilevneli, bu toplantılar sayesinde kadınların sorunlarının mercek altına alındığını duyurdu. Kadına yönelik işlenen suçların kişiye özel suçlar kapsamına girmesini sağladıklarını vurgulayan Demet Pilevneli, kadının istismarına her platformda karşı çıkarak yasal düzenlemelerle kadına karşı pozitif ayrımcılık yaptıklarını sözlerine ekledi.
——————–
(Mücadele)

Share