logo

19 Temmuz 2013

Haziranda Gıda İşletmlerine Ceza Yağdı

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen 2013 yılı Haziran ayı Gıda Güvenliği Çalışmalarında 19 firmaya 114 bin TL ceza kesildiği belirtildi.

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Haziran ayı içerisinde de, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. Aydın genelinde toplam bin 352 adet gıda üretim yeri ile 9 bin 689 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri faaliyette bulunuyor. Haziran ayında gıda üretim yerlerine toplam 146 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 760 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Kalıntı İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, şikayet ve zehirlenme istinaden gıda üretim yerlerinden toplam 21 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinden ise toplam 23 adet numune alındı.

Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numunelerde mevzuata uygun olmayan 6 adet işletmeye toplam 73 bin 317 TL idari para cezası kesildi. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucunda ise mevzuata uygun olmayan 9 ayrı iş yerine toplam 34 bin 314 TL idari para cezası uygulandı.

Alo Gıda 174 hattına, Haziran ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 35 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 24 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 22 adet olmak üzere toplam 81 adet şikayet ulaştı. Şikayetlere istinaden mevzuata uygun olmayan 1 adet üretim yerine 2 bin 560 TL ve 3 adet satış yerine ise 3 bin 837 TL idari para cezası uygulandı.

Haziran ayı Gıda Güvenliği Çalışmalarıyla ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada; “27 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen Hijyen Eğitim Toplantısı’na katılan toplam 110 kantin çalışanı ve 77 öğretmene ‘Eğitim Katılım Belgeleri’ Aydın Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen törenle verilmiştir. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetleri, Gıda Kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 124 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.

 

 

(İHA)

Share