logo

01 Temmuz 2013

Hayvanseverler Bu Habere Sevinecek

Nazilli Belediyesi sokak hayvanlarının yaz sıcağında susuz kalmasını önlemek için şehrin belirli noktalarına otomatik suluk yerleştiriyor. Avrupa ülkelerinde de kullanılan otomatik sulukları inceleyen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, “Havaların ısınmasıyla sokak hayvanlarının su ihtiyacının karşılanması için böyle bir proje geliştirdik. Belirlediğimiz belirli noktalara bu sulukları yerleştiriyoruz . Otomatik çalışan sistemle sokak hayvanları haznedeki suyu içtikten sonra hazne yeniden suyla doluyor” dedi.

Süs havuzları ve göletlerdeki suların kimyasal maddeler içerdiği için sokak hayvanlarının sağlığı açısından sakıncalı olduğunu belirten Haluk Alıcık, gerektiğinde sulukların sayısının artırılacağını Nazilli’de daha çok sokak ve mahalleye konulacağını kaydetti. Başkan Alıcık, şöyle devam etti: “Otomatik sulukta sistem suyu şehir suyundan alıyor. Gelen su alttaki bölgede birikiyor. Su eksildiğinde yeniden doluyor. Sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarının su ihtiyacı bu şekilde karşılanacak. İnsanlara olduğu gibi hayvanlara da duyarlı olunmalı. Belediye olarak yaptığımız bu çalışmada halkımızın da duyarlılık göstermesini en azından yerleştirdiğimiz bu suluklara sahip çıkarak zarar vermemelerini, zarar verenlere de sorumluluk bilincini taşıyan vatandaşın yapması gerektiği şekilde davranışlar göstermelerini dilerim. Bu sorumluluğu taşıyan tüm vatandaşlara da teşekkür ediyorum” dedi.

HAYVANLARIN SU İHTİYACI KARŞILANACAK

Nazilli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veterinerlik Hizmetlerinden Veteriner Ahmet Şahin yaz aylarında sokak hayvanlarının susuz kalmaması için şehrin farklı noktalarına otomatik hayvan sulukları yerleştirildiğini belirterek sistem hakkında bilgi verdi. Ahmet Şahin; “Otomatik sulukta sistem suyu şehir şebekesinden alıyor. Gelen su, alttaki bölmeden suluğa giriyor ve belli bir seviyede sistem otomatik olarak su girişini kapatıyor. Kap içerisindeki su, hayvanlar tarafından içildikçe ya da güneşin etkisiyle buharlaştıkça, otomatik mekanizma sayesinde eksilen su tamamlanıyor ve hazne hep suyla dolu kalıyor. Bu sayede yazın sıcağında susuz kalan hayvanlar su ihtiyaçlarını karşılayacak” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Share