logo

08 Mart 2007

HAYIRA SİYASET KARIŞMASINA MAHKEME DUR DEDİ AMA..!

-Seçici durumdakiler seçilen olamaz
– Hayırsever kimliği başka, siyasi kimlik başkadır.
– Mahkeme kararına-genelgeye uyulmasını istiyoruz.
– İl Genel Meclisi kararları adalete olan güveni sarsmamalıdır
Mücadele
CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanı Semra Konaklı ve CHP İl Genel Meclisi CHP Grup üyeleri düzenledikleri basın açıklamasında; “Aydın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinde görev almak üzere üye seçimine ilişkin Aydın İl Genel Meclisi’nin 29.12.2004 gün ve 2 sayılı Kararının, Vakıf Mütevelli Heyetinin 3294 sayılı yasanın 7. maddesine aykırı olarak İl Genel Meclisi üyelerinin seçildiği seçimlerde partizanlık yapıldığını ileri sürerek açtıkları davayı kazandıklarını açıkladılar.
CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Semra Konaklı tarafından yapılan açıklamada; “Biz mahkeme kararlarına ve genelgelere uyulmasını istiyoruz. 29.12.2004’de toplanan İl Genel Meclisi’nde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Mütevelli heyetinin seçiminde tüm itirazlarımıza rağmen yanlış kararlar alındı, bu heyette yanlış işiler seçildi. Bu kişilerin, bu heyette seçilemeyeceği Aydın 1. İdare Mahkemesi’nin 2006/1744 sayılı kararıyla da onaylandı” dedi.
Konaklı yaptığı açıklamalara “29.12.2004’de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Mütevelli Heyeti’ne hayırsever seçimi İl Genel Meclisi tarafından yapıldı. Biz bu heyete seçilen İl Genel Meclisi üyelerinin yanlış olduğunu, seçici durumunda iken seçilmiş duruma gelmiş olmalarına itiraz ettik. Ancak itirazımız dikkate alınmayınca bu haksız durumu mahkemeye taşıdık.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetine seçilen İl Genel Meclisi Üyeleri Adnan Elmacı, Nafiz Türköz, Aliyul Murtaza Güzelyağdöken’in haksız yere bir heyete seçilmelerine karşıydık. Biz hayırsever seçilecek kişinin siyasi kimliğinin olmaması gerektiğini savunuyoruz.
Hayıra, siyaset karışmamalıdır. Bizim bu doğrultuda Aydın 1. İdare Mahkemesi’ne açtığımız dava devam ederken, 14.12.2006 tarihinde Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan genelgeyle de “İl Genel Meclisi üyelerinin tamamının seçici konumda oldukları, bu üyelerden birisinin aynı zamanda seçilen konumda olmaması gerektiği değerlendirildiğinden, hayırsever vatandaşların seçiminde bu hususun dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir.
Ve nihayet 29.12.2004 gün ve 2 sayılı İl Genel Meclisi kararınca İl Genel Meclisi üyelerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetine seçilmelerinin iptali için açtığımız dava sonuçlanmış ve karar 28 Şubat 2007’de tarafımıza bildirilmiştir.
Bu karar bizim bu konuda ne kadar haklı olduğumuz ispatlamıştır. Karar neticesinde dava konusu işlemin İl Genel Meclisi Üyeleri Adnan Elmacı, Nafiz Türköz ve Aliyul Mürteza Güzelyağdöken’in seçimine ilişkin kısmının iptaline” karar verilmiştir.
Ancak aynı konudaki mahkeme kararına ve Başbakanlık genelgesine rağmen 12 Ocak 2007’de toplanan İl Genel Meclisi’nde, Aydın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetine İl Genel Meclisi Üyeleri Nafiz Türköz (Bozdoğan), Hamit Özdemir (Çine), Ahmet Fidan (Germencik), Kenan Çalışkan (İncirliova), Halil Akyol (Koçarlı), Tahsin Ülgen (Köşk) , C. Zeki Ata (Kuşadası) Ali Çevik (Kuyucak), Akif Pala (Söke), İlhan Karaman (Sultanhisar), Ünal Sarıoğlu (Yenipazar) seçilmişlerdir.
Biz Aydın İl Genel Meclisi CHP Grubu olarak mahkeme kararlarına ve genelgelere uyulmasını istiyoruz.
Ancak 6 Mart 2007’de toplanan İl Genel Meclisi konu ile ilgili verdiğimiz soru önergesinin ilk bata oylamaya bile sunulmaması, itirazlarımız üzerine oylamaya sunularak, 32 AKP’li İl Genel Meclisi’nin red, 15 kabul oyuyla reddedilmesi, kanunlara, mahkeme kararlarına olan güveni sarsacaktır.
Biz CHP Grubu olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Valiliğe ve ilgili makamlara, gerekirse adalete başvuracağız” dedi.

(Mücadele)

Share