logo

17 Ekim 2007

Hayattaki tek isteği, Türk vatandaşı olarak ölmek

33 senedir Kuşadası’nda yaşayan, bir Türk vatandaşı gibi seçimlerde bile oy kullanan, eşi, çocukları ve torunları Türk vatandaşı olan Mustafa Mehmet Şaban, yaptığı tüm girişimlere rağmen bir türlü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamıyor. 33 yıldır çalmadık kapı bırakmayan Mustafa Mehmet Şaban’ın hayattaki tek isteği ise Türk vatandaşı olarak ölmek.
Mustafa Mehmet Şaban,1938 Yunanistan Rodos doğumlu. Şaban amca 1974 yılında Yunanistan tan Kuşadası’na eşi ile birlikte gelir. Kuşadası’nda fayans ustalığı yaparak yaşamaya başlar. 33 sene Kuşadası n da çeşitli ikametgahlarda oturan Şaban amca. Kuşadası’nda yaşamını sürdürürken, üç kız, iki erkek evladı olur. Erkek evlatlarını askere gönderir. Çocuklarını ilerleyen yıllarda evlendiren Şaban amca torunlarını da kucaklar. Bir babanın tadabileceği tüm duyguları yaşar . Ancak 33 yıllık özlemi olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kimliğini bir türlü kavuşamaz.
Mustafa Mehmet Şaban, yaptığı tüm girişimlere rağmen vatandaşlık başvurularından bir sonuç alamadığından yakınarak, “1974 yılında Türkiye ye geldim 33 yıldır, bu güne kadar sayısız defa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için başvurdum. Her başvurum da bana kimliğimi vereceklerini söylediler. Her seçimde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi oyumu kullanıyorum. Çocuklarım maddi olarak tüm ihtiyaçlarımı karşılıyorlar. Devletin vereceği sağlık hizmetleri ve sosyal haklar için değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ölmek için yetkililerden 33 yıldır verilmeyen kimliğimin verilmesini istiyorum” dedi.

(İHA)

Share