logo

18 Ekim 2007

Halk oylaması ile yeni anayasa çalışmaları birbirine karıştırılıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, yapılacak olan halk oylamasının yeni anayasa çalışmaları ile ilgisinin bulunmadığını belirtti. Erdem, “Referandumun özü cumhurbaşkanının halk tarafından seçilip seçilemeyeceğine karar vermektir” dedi.
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, yaptığı açıklama ile hafta sonu yapılacak olan halk oylaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bayram ziyaretleri sırasında Aydın ve ilçelerinde birçok vatandaşla bir araya geldiğini hatırlatan Erdem, bu ziyaretleri sırasında vatandaşların halk oylaması hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı izlenimi edindiğini açıkladı.
Yeni anayasa çalışmaları ile halk oylamasının vatandaşlar tarafından karıştırıldığına dikkat çeken Erdem, bazı vatandaşlar tarafından halk oylamasının yeni anayasanın kabulü şeklinde değerlendirildiğine işaret etti. Halk oylamasının devam eden taslak çalışmalarıyla her hangi bir ilgisinin bulunmadığını belirten Erdem, “Referandumun özü cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ile anayasa maddesi değişikliğine halkımızın “evet” veya “hayır” demesidir. Milletimiz 21 Ekim referandumunda “evet” derse; cumhurbaşkanının bundan sonra halk tarafından seçilmesine, görev süresinin de 5+5 yıl olmasına ve genel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasına yönelik maddelerin değişikliğini gerçekleştirmiş olacaktır” dedi.
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin, meclis tarafından seçilmesinden çok daha demokratik bir durum olacağını iddia eden Erdem, halk oylamasının politize edilmesinin çok yanlış olacağını savundu. Medyada kamuoyunu yanıltıcı mahiyette çeşitli yorumlar yapıldığının altını çizen Erdem, “Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini istemeyen bu yorumcular, farklı manipülasyonlarla kamuoyunda kafa karışıklığı oluşturarak “hayır” oylarını çoğaltmak niyetindeler. Milletimiz kendi iradesi ile cumhurbaşkanının seçilmesini isteyecek ve referanduma “evet” diyecektir” sözlerine yer verdi.

(İHA)

Share