logo

17 Haziran 2013

Gök; “Kızılay Kan Merkezi, Aydın’ın En Büyük Ayıbıdır”

Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, bir apartmanın ikinci katında uygun olmayan koşullarda faaliyet gösteren Kızılay Kan Merkezi’nin Aydın’ın en büyük ayıbı olduğunu belirtti.

Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi’nin çoğunluğu bağışçılardan sağlanmak üzere temin ettiği kanlarla Ege Bölgesi’nde 155 hastanenin kan ihtiyacını karşıladığını belirten Dr. Gökay Gök, “Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi olarak son 7 yıldır Türkiye genelinde birinciliğimizi sürdürüyoruz. Ege Bölgesi’nin yıllık 330 bin ünite kana ihtiyacı var. Biz temin ettiğimiz 268 bin 751 ünite kan ile sorumluluk alanımızdaki 155 hastanenin kan ihtiyacını karşıladık. Bu bağışların yüzde 81’ini de düzenli kan bağışçılarımızdan elde ettik. Düzenli kan bağışçılarının çalışmalarımızdaki payı çok büyük. Gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışçıları nüfusun yüzde 10’unu oluşturuyor. Aydın’da ise düzenli kan bağışında bulunanların oranı yüzde 2,5-3 civarında. Aydın yıl geneli itibariyle kan ihtiyacını kendisi karşılıyor. Ancak dönemsel olarak ve özellikle yaz aylarında oluşan açıkları diğer bölgelerden takviye ediyoruz. Bunun için eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aydınlı tez canlı değil ama inandığı zamanda asla bırakmıyor. Aydınlıyı kan bağış konusunda ikna etmek için köylere kadar giderek konunun önemini anlatıyoruz” dedi.

Kızılay’ın hayırseverlerin destekleriyle faaliyetlerini sürdüren uluslar arası bir yardım kuruluşu olduğunun altını çizen Dr. Gök, hayırseverlerin yardım için emanet ettiği paraları bina ve araçlar için kullanmayı uygun bulmadıklarını söyledi. Emanet paraları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için mücadele verdiklerini kaydeden Gök, Kızılay’ın kendi ihtiyaçlarını da bağışlarla gidermeye çalıştıklarını söyledi. Gök, “Kızılay Ege Bölge Müdürlüğü olarak Bayraklı’ya Avrupa’nın en modern beşinci kan merkezini yaptık. Aydın’ın dışındaki diğer illerde bina sorunu Valilerimiz ve Belediye Başkanlarımızın öncülüğünde hayırsever destekleriyle çözdük. Kızılay Aydın Kan Merkezi, bence Aydın’ın en büyük ayıbıdır. Bir apartmanın ikinci katında uygun olmayan koşullarda faaliyet gösteren bir merkezimiz var. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız burada olsaydı; bizzat kendilerinden isteyecektim. Burada bulunanların aracılığıyla kendilerine çağrıda bulunmak istiyoruz. Bize ulaşım ve otopark sorunu yaşamayacağımız bir arsa gösterilirse gerekirse ben kapı kapı dolaşıp bina için gerekli parayı toplarım. Arsa bulunması halinde Aydın’a yakışır bir kan merkezini 2013 veya 2014 yılı içerisinde hizmete açabiliriz” şeklinde konuştu.

(İHA)

Share