logo

04 Temmuz 2013

Girişimcilik Eğitimini Tamamlayanlara Sertifika

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) ile KOSGEB’in ortaklaşa düzenlediği 2 aylık "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ni başarıyla tamamlayan 116 girişimci sertifikalarına kavuştu.

Sertifika törenine Aydın Valisi Kerem Al, AYESOB Başkanı Hulusi Akşit, Aydın Şoförler Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç, KOSGEB Müdürü Turgut Gözen, çok sayıda girişimci ve davetliler katıldı.

Ustalık belgesi gerektirmeyen meslek dallarında iş yeri açacaklara yönelik planlanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sonunda sertifika almaya hak kazanmış kursiyerlerin KOSGEB tarafından para desteği sağlanacağı öğrenildi. Girişimci adaylarının 30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği ve 70 bin TL’ye kadar da sıfır faizle ilk iki yıl geri ödemesiz sonraki iki yılda da üçer aylık dönemlerde 8 eşit taksitle ödeme imkanı ile geri ödemeli destekten yaralanabilecekleri açıklandı. Aydın ve ilçelerinde 450 kursiyere Uygulamalı Girişimcilik Eğitim alma imkanının verildiği belirtilirken eğitimin ilk ayağında 120 kursiyerden 118’inin sertifka almaya hak kazandığı ifade edildi.

Sertifika töreninde engelli kursiyerlerin de olması dikkatlerden kaçmazken iş umuduyla sertifika alan ve engelli olmasına rağmen hayata tutunmak adına diğer kursiyerlere nazaran şaşkınlıkla karşılandı.

Sertifika töreninde konuşan AYESOB Başkanı Hulusi Akşit, “Kooperatife üye kazandırmaktan dolayı çok mutluyuz ama biz bunu yeterli görmüyoruz. Sizler işyerlerinizi açtığınızda bizler daha da mutlu olacağız. Çünkü bizim hedefimiz işyerinin açılması ve odamıza üye kazandırılması idi. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Birlik toplantısında kursiyerlere seslenen Şoförler Otomobilciler Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç de, “Ülkenin en büyük sorunu istihdam. Bu problemin de çözümü insanların kendisinden kaynaklanmaktadır. Bizler kendi sorunlarımızın çözümünü başkalarından beklersek kendimizi kandırmış oluruz. Eğer işiniz yoksa biri bize iş versin diye beklemek çok da doğru olmaz. İstihdam sorununu çözümü küçük esnaf sanatkar kesiminin işini kendisini yaratması ve bununla beraber başkalarına da istihdam olanağı yaratması Ahi Evran geleneğinden gelen, adetlerimizle mümkündür. Sizler artık işyerlerini açtığınızda vergi mükellefi olacaksınız. Hem ülke ekonomisine hem aile bütçesine katkıda bulunacaksınız. Yardımcı olacak bir kurum da Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleridir. Bizler de bu konuda sizlere yardımcı olmak için hazırız” diye konuştu.

İş konusunda kursiyerlerin araştıran, tartışan, sorgulayan bir kimlikte olmalarını isteyen KOSGEB Müdürü Turgut Gözen, “Sizlerin kağıt kalemle iş yapabilmenizi, kar edip edemeyeceğinizi kendiniz görün. Yaşayarak öğrenmeniz amacıyla bu kursu sizlere verdik. 16 derslikle yola çıktık. İki tanesi Nazilli’de devam ediyor. Daha da devam edecek. Bölgede tanıdıklarınıza söylemenizi ve başvurmalarını öneriyorum. İşletmecilerimiz işyerini açtıktan sonra yükselecek. KOSGEB başta olmak üzere devletin bütün organları girişimcilik ruhunun ülkemizde daha da zirve yapması ve yararlı olması adına yanınızdayız. Artık işbirliği modellerine de önem veriyoruz. Projesiz bir yere gitmeyin. Bunu yaptığınızda her kapı sizlere açılacaktır. Her şeyi yazarak halletmeniz önemli” dedi.

Birlik toplantısı belge almaya hak kazanan kursiyerleri temsilen Hande Ünal’ın konuşmaları, mezuniyet pastasının kesimi ve sertifikaların dağıtımıyla son buldu.

(İHA)

Share