logo

29 Kasım 2007

Gelişen teknoloji el işi yorgancılığı bitirdi

El emeği yorgancılık gelişen teknoloji karşısında bir çok el işi gibi yok olmaya yüz tuttu. Eskiden yoğun ilgi gören el emeği göz nuru yorganların çok rağbet görmediğini söyleyen 25 yıllık Aydın’lı yorgancı Necip Kaya, teknoloji karşısında tutunamadıklarını söyledi.
1983 yılından bu yana yorgan diktiğini ve son 10 yıldır işlerin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade eden 48 yaşındaki Necip Kaya el emeği dikilen yorgancılığı yaşatmaya çalıştığını söyledi. Usta yorgancı teknolojik makinelerle üretilen silikonlu yorganlar, sağlıksız olduğunu ve insan terini emmediğini ifade ederek bunu fark eden bazı vatandaşların el işi yorganlara tercih ettiğini söylüyor.
Kaya 15 yıl önce Aydın’da 15 tane yorgancı olduğunu ancak bu sayının son yıllarda 5’e indiğini vurguladı.
Küçük yaşlarda yorgancılığa başladığını ve uzun süren bir çıraklık devresinden sonra işi ailesinden devraldığını söyleyen Necip Kaya , “Küçük yaşlarda bu işe ailemin yanında çırak olarak başladım. 1983 yılından bu yana yorgancılık yapıyorum. Son yıllarda el emeği göz nuru olan mesleğimizin bitmek üzere olduğunu söyleyebilirim. Çünkü gelişen teknoloji birçok alanda olduğu gibi bizleri de olumsuz yönde etkilemiştir. Daha önceleri evlenmeden önce bize gelen bireyler teknolojinin gelmesi ile birlikte silikonlu yorganlara rağbet göstermeye başladı. Bu nedenle geçen yıllarda çok zor dönemler geçirdik. Öyle bir duruma geldik ki 15 olan el işçiliği yorgancı sayısı 5’e düştü. Bu duruma düşmemizin başlıca sebebi ise silikonlu yorganlar oldu. Şu an mevcut olan 5 yorgancı da zor günler yaşıyor. Geleneklerimizde ve geçmişimizde yer alan bütün el işçilikleri gibi bu işte artık yok olmaya yüz tuttu” dedi.
Kendisinden sonra Aydın’da mesleği devam ettirecek bir başka insanın da olmadığını söyleyen Kaya,”Artık yeni kuşak el emeği mesleklere rağbet etmiyor. Bu tür mesleklerde geleceklerinin olmayacağını düşünüyor. Bu nedenle mesleği devam ettirecek çırak bulamıyoruz. Dolayısıyla bizlerden sonra bu meslekte ölecek gibi görünüyor. Devlet, geleneklerimiz arasında yer alan bu tür mesleklerin yaşaması için teşvik yada bir program açabilir. Program açılması ile birlikte gelecek nesillerimiz bu işe devam ettirebilirler” diye konuştu.
Ayda 1 ile 5 arası yorgan yaptığını dile getiren Kaya, “Bu sayı daha önce çok daha yüksekti. Son zamanlarda gelişen teknoloji satışlarımızı ve işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. Sadece yaz aylarında işlerimiz biraz daha iyi oluyor. Aslında son zamanlara baktığımızda düğün yapan vatandaşlarımız artık bizim yaptığımız yorganları almak istediğini söylüyorlar çünkü silikonlu yorganların teri emmemekle beraber sağlıklı olmadığını savunuyorlar.
Bu nedenlerden dolayı yorganlarımız için gelenlerin sayısı biraz da olsa arttı” şeklinde konuştu.
(Mücadele)

Share