logo

26 Haziran 2013

GEKA’nın Alternatif Turizm Proje Teklif Çağrısında Son Dönem

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından 8 Nisan 2013 tarihinde ilan edilen Alternatif Turizme yönelik Mali Destek Programı’nın proje başvurularında son tarih olan 28 Haziran 2013’e adım adım yaklaşılıyor.

Alternatif Turizm ve Turizm Altyapısı Mali Destek programlarından oluşan 2013 yılı Proje Teklif Çağrısı’nın son başvuru tarihi daha önce 12 Haziran 2013 olarak belirlenmişti. Ancak bölgedeki paydaşlardan gelen yoğun talep üzerine GEKA Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla online başvuru tarihi 28 Haziran 2013 Cuma günü saat 18:00 olarak uzatılmıştı. Buna göre başvuru sahipleri, 28 Haziran 2013 Cuma günü 18.00’e kadar internet üzerinden Kalkınma Ajansları Yönetim Sisteminde (KAYS) başvuru yapacaktır. Yapılan başvurunun sistemden alınan çıktısı ise 28 Haziran 2013’ten itibaren 5 iş günü içinde elden veya posta yolu ile Ajansa teslim edilebilecekr.

Teklif çağrısı sürecini değerlendiren GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Abdülkadir Demir “Toplam Bütçesi 14 milyon TL olan, Alternatif Turizme yönelik 2013 yılı Proje Teklif Çağrısı özellikle Güney Ege Bölgesi’nin alternatif turizm çeşitliliğinin artırılmasına katkı sağlayacaktır. Güney Ege Bölgesi turizminde; alternatif turizmin bölge ekonomisine olan katkısının arttırılması, faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi ile bunların tanıtımı ve pazarlaması için yenilikçi uygulamalar geliştirilmesini amaçlayan Alternatif Turizm Mali Destek Programı için ayrılan toplam bütçe 6 milyon TL olarak belirlenmiştir. Kar amacı güden ve KOBİ tanımına uyan işletmelerin başvuru yapabileceği program kapsamında; sağlık ve termal turizmi, eko turizm, kültür turizmi, doğal yaşam ve agro turizmi, kırsal turizm, av turizmi, sualtı dalış, sörf, uçurtma sörfü, yamaç paraşütü ve yelkencilik sporlarına yönelik macera turizmi, yöresel ürünlerin ve el sanatları ürünlerinin geliştirilmesi ve tanıtılmasına yönelik projeler, kuş gözlemleri ve endemik tür gözlemleri gibi alternatif turizm çeşitliliğini geliştirecek ve alternatif turizm rotaları oluşturabilecek projelerin desteklenmesi öngörülmektedir. Bir diğer programımız olan Turizm Altyapısı Mali Destek Programımızın bütçesi ise 8 milyon TL’dir. Bölgedeki alternatif turizm olanaklarının ulaşılabilirliğinin ve çekiciliğinin altyapı çalışmaları ile yükseltilerek alternatif turizmin bölge ekonomisine olan katkısının artırılmasını amaçlayan bu programımıza ise Bölgedeki valilikler, kaymakamlıklar, il özel idareleri, sanayi ve ticaret odaları, turizm altyapı birlikleri ile kamu kurumlarının il ve bölge müdürlükleri başvurabilecektir” dedi.

Başvuru süresinin sonuna gelindiğine işaret eden Vali Demir, sözlerine şu şekilde devam etti: “Başvuru süresinin tamamlanmasında sona geldiğimiz şu günlerde Ajansa yazılmakta olan projeler ile ilgili yoğun bir şekilde sorular geliyor, mevzuat ve eşitlik ilkesi çerçevesinde paydaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca Teklif Çağrısı kapsamında; potansiyel başvuru sahiplerini bilgilendirmek ve bölgemizde proje yazma kültürünü geliştirmek amacıyla bilgilendirme toplantıları ile eğitimler düzenledik. Yoğun katılımla gerçekleşen toplantı ve eğitimlerimiz sayesinde bölgemizde proje kültürünün gelişimine katkıda bulunduk. Alternatif Turizm çeşitliliğini artırarak bölgemizin turizm potansiyeline artı kazandıracak program sayesinde uygun projeler Ajansımıza teslim edilmeye başlandı ve son başvuru tarihine kadar da bu süreç devam edecek”

Potansiyel başvuru sahipleri başvurularını, ilan edilen son kabul tarih ve saati olan 28 Haziran 2013 Cuma günü 18.00’e kadar internet üzerinden Kalkınma Ajansları Yönetim Sisteminde (KAYS) yapabileceklerdir. Bu tarih ve saatte sistem başvurulara kapanacaktır. Yapılan başvurunun sistemden alınan çıktısı ise imzalanıp kaşelenerek, 5 Temmuz 2013 saat 18.00’a kadar, elden veya posta yolu ile Ajansa teslim edilebilecek.

 

(İHA)

Share