logo

21 Ağustos 2013

Et Fiyatlarındaki Dalgalanmalar Dönemsel

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların dönemsel gelişmelerden kaynaklandığını belirtti.

Son günlerde bazı basın yayın organlarında çeşitli kaynaklara dayandırılarak “Et fiyatlarında artış olduğuna dair” spekülatif haberlerin yer aldığına işaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kamuoyunun doğru bilgilendirmesi ve piyasanın yanlış yönlendirilmesini önlenmek amacıyla bir açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Köksal, “Büyük ve küçükbaş hayvan sayısında son yıllarda meydana gelen artış, ülkemiz iç piyasasının et ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak durumdadır. 13 Ağustos 2013 tarihi itibariyle açıklanan TÜİK rakamlarına göre kırmızı et üretimi; bu yılın ilk altı aylık döneminde 421 bin ton olarak gerçekleştirilmiştir. Artış oranı yüzde 19 dur. Bu yılın sonunda kırmızı et üretiminin 1 milyon tona ulaşması beklenmektedir. Mevcut duruma göre et fiyatlarının artmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Genç besi hayvan sayısı bu yıl geçen yıla göre yüzde 44 artış göstererek 2 milyon 400 bine ulaşmıştır. Bu rakam da ülkemizin besi hayvan ihtiyacının iki katından fazladır. 26 Nisan 2010 tarihine göre bugün, ülkemizde kıyma ve kuşbaşı fiyatı 3 yıl öncesi fiyatlarının altındadır. Bu süre içerisindeki enflasyonun etkisi de dikkate alındığında tüketici yüzde 25 daha ucuza et alma imkanına kavuşmuştur. Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin aksine, son 3 yılda et fiyatlarında herhangi bir artış olmayıp azalma görülmüştür. Dönemsel olarak et fiyatlarında görülen küçük dalgalanmalar, et ithalatını körüklemek isteyen çevrelerin spekülasyonlarından ibarettir” dedi.

Kurbanlık hayvan sayısında da sıkıntı olmadığını savunan Köksal, “Kurbanlık hayvan sayısıyla ilgili de herhangi bir sıkıntı bulunmayıp, mevcut hayvan varlığımız oluşacak talebi fazlası ile karşılayacak durumdadır. Nitekim halen küçükbaş kurbanlık hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 80 artışla 3 buçuk milyona ulaşmıştır. Büyükbaş hayvan sayısı ise yine bir önceki yıla göre yüzde 92 artışla 1 buçuk milyona ulaşmıştır” diye konuştu.

 

(İHA)

Share