logo

07 Mart 2007

ESNAF BAŞKANLARI OLAĞAN GENEL KURULDA BİR ARAYA GELDİLER!

Aydın-Muğla İlleri Esnaf Sanatkarlar Kredilendirme ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Olağan Genel Kurulu Anemon Otelde yapıldı.
Vali Mustafa Malay, Milletvekilleri Ahmet Ertürk, Ahmet Rıza Acar, Belediye Başkanı İlhami Ortekin, ESOB Birlik Başkanı Hulisi Akşit., Genel Başkan Abdülkadir Akgül, İzmir Bölge Birliği Başkanı Selahattin Hünü, Bursa Bölge Birliği Başkanı Bahri Şahin ve diğer bölge birliği başkanları ve üyeleri katıldılar.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, divanın oluşumu, faaliyet ve bütçe raporlarının okunmasıyla devam etti.
Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı İlhami Ortekin özetle şunları söylediler;
“Esnaf demek, 70 milyon nüfuslu ülkenin 30 milyonunu barındıran devlete yük olmadan, devlete vergi ödeyerek para kazandıran bir güçtür. Bu gücün önünde saygıyla eğilmekten başka yapılacak başka şey yoktur.” Dedi.
Milletvekili Ahmet Ertürk ise yaptığı konuşmasında; “Biz siyasiler böyle toplantılardan dersler çıkarmak zorundayız. Gittiğimiz yerlerde bize gelen şikayetlerde, Halkbank’tan kredi alan esnaf, Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığıyla yaparsa faizlerin daha da yükseldiği serzenişini duyuyorum. Bu konunun açıklanması gereklidir.l
Sosyal Güvenlik alanında bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Bağ-Kur’un omurgasını siz esnaflar oluşturuyorsunuz .Halkbank’ın özelleştirilmesi, tam bir esnaf bankası olması konusunda sizleri destekliyoruz.” dedi.
Vali Mustafa Malay ise yaptığı konuşmasında; “Esnaf ve sanatkarlar bir toplumun, milletin temel taşıdır. Devlet ve halk olarak her zaman esnafımızın yanında olmalı destek vermeliyiz. Esnafa verilen kredi sadece esnafımızı değil, ülkemize verilen kredidir. Bir toplumda esnaf ve sanatkarlar olmazsa o toplum biter. Rastgele açılan işyerleri bir disipline bağlanmalıdır. her şeyin başı eğitimdir. Esnafımız da her zaman eğitime açık olmalıdır.
İş güç yok diyorsanız, öncelikle kendinize bakmalısınız. İşinin ehli olan bir esnaf ve sanatkar hiçbir zaman işsiz kalmaz.”
TESKOMB Genel Başkanı A.Kadir Akgül ise yaptığı konuşmasında “Ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının görevlerini tam manasıyla yaptığını zannetmiyorum. Sivil toplum kuruluşları görevlerini tam manasıyla yapsaydı bugün hükümete iş kalmazdı. Her şeyi güllük gülistanlık göstermek doğru değil. Esnafın durumunun iyi olduğunu söyleyemeyiz.
4 sene önce biz bu kooperatifleri kapatmak üzereydik. Ancak 4 yıl içerisinde yeni bir heyecanla yeniden başladık. 103 trilyon olan plasmanı 4,5 katrilyona çıkarttık. Biz Halk Bankası’na tek kuruş borç takmadık. Esnafın kullandığı tüm krediler faizleriyle geri döndü.
Halk Bankası’nı batıran biz değiliz. Bizim üstümüzde olanlar. Esnaflığı çekin, senetin olmadığı eski günlerine götürmeliyiz” dedi.

(Mücadele)

Share