logo

29 Haziran 2013

“Eski Dost Düşman Olmaz”

Aydın Ticaret Odası(AYTO)’nun sarrafları kapsayan komitesi olan 18. Komite’nin Başkanı Mustafa Yavaşoğlu, bankaların altın alıp satmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. AYTO binasında düzenlenen basın toplantısına AYTO Meclis Başkanı Sefa Yüksel, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken ve Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Yönetim Kurulu üyesi Bedri Tufan da katıldı. Komite Başkanı Mustafa Yavaşoğlu, yaptığı açıklamada bankaların altın alıp-satmaya başlamasından bu yana maddi ve manevi yönden kuyumcuların sıkıntıya girdiğini belirterek, “Eski dost düşman olmaz” dedi.

AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken yaptığı konuşmada katılımcılık esasına uyarak komiteleri ve üyelerini dinlediklerini söyledi. Ülken, AYTO’nun her zaman üyesinin yanında olduğunu ifade etti.

18. Komite Başkanı Mustafa Yavaşoğlu ise yaptığı açıklamada, Türk halkının geleneksel yatırım aracı olan ve ‘yastık altı’ olarak nitelendirilen altın birikiminin, bankalar aracılığıyla ekonomiye kazandırılması çabasının olumlu ve olumsuz sonuçlarını son yıllarda yaşadığını ifade etti.

Yastık altındaki altının bankada bir altın hesabı açmak üzere elden çıkarılmasında vatandaşa ekstra bir avantaj getirmediğini kaydeden Yavaşoğlu şunları söyledi: “Tam tersine gece-gündüz-haftasonu, resmi tatil günlerinde altın hesabını nakte dönüştürmekte yaşanan zorluklara karşı fiziki altının elden çıkarma kolaylığı tecrübelerle kanıtlanmış bir durumdur. Ayrıca fiziki altının altın hesabına dönüşürken yaşanan kayıplar konusunda vatandaşlardan gelen şikayetlerden yola çıkarak Aydın Kuyumcular ve Sarraflar Derneği olarak, 15 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında, şehrimizin iki meydanına astığımız bilgilendirme afişiyle halkımızı bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yaptık. Aydın halkından çok olumlu tepkiler, takdir ve teşekkürler aldık”

“YATIRIM DANIŞMANLIĞI YAPIYORUZ”

Vatandaşların ellerindeki nakit parayla altın hesabı açtırmasının tamamen kendisinin tasarrufu olduğunu söyleyen Yavaşoğlu şöyle devam etti: “Bu durumda bile vatandaşların birkaç kuyumcuya danışarak kazanç-kayıp hesaplarını iyi yapıp sonrasında karar vermelerini önemle tavsiye ediyoruz. Kıyıda köşede biriktirdiği 10-15 ziynet altını ile bankada gram altın hesabı açtırmanın aslında kazançlı bir yol olmadığı ve doyurucu maddi bir getiride sağlamadığı düşüncesindeyiz. Ayrıca altın hesabı sahiplerinin hesaplarını kapatırken veya ihtiyaçları kadarını paraya çevirirken bankanın uyguladığı Merkez Bankası fiyatının üzerinde bir pazarlık hakkı ve şansı olmamaktadır. Oysa, satacağı altını elinde olan bir müşteri, birkaç kuyumcu dolaşarak küçük de olsa bir pazarlık yapma şansına sahip olmaktadır. Biz kuyumcular tüm bu durumları altın müşterilerimizle konuşup, aydınlatıyoruz. Gerektiğinde bir nevi yatırım danışmanlığı da yapıyoruz”

Müşterilerinin bir çoğuyla geçmişe dönük dostlukları ve sırdaşlıkları olduğunu ifade eden Yavaşoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Eski dost düşman olmaz. Bankaların hemen her devirde ekonomi, siyasal ve sosyal çevrelerde sahip oldukları büyük ve tartışılmaz lobi güçleri biz kuyumcuların elini-kolunu bağlamaktadır. Türkiye çapında 20 bin kuyumcunun imalat-pazarlama-satış ağlarıyla birlikte, oluşturduğu istihdam ve parasal değerin ülke ekonomisi içindeki ağırlık ve önemi görmezden gelinmektedir. Biz kuyumcular olarak bankacılık sektörüyle bir kör döğüş içime girmek yerine, ülkemiz altın sektörünün karşı karşıya bulunduğu ekonomik gerçeklerden yola çıkarak ortak bir çözüm ve çıkış yolu bulmak çabasına yoğunlaşmanın daha doğru bir yol olacağı kanaatini taşıyoruz”

(İHA)

Share