logo

20 Ekim 2007

“Eşit işe Eşit ücret” sloganıyla memurlardan oy isteyen hükümet, kamudaki ücret dengesizliğini azaltacağına artırmıştır”

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı’nın, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından TBMM’ye sunulan 2008 yılı bütçesinde açıkladığı “Yüzde 2 + 2 oranındaki memur zammı” miktarı nedeniyle sendika genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında;
“Hükümet, memurlara yaptığı yüzde 2 + 2 lik zammın yanında, kamu işçilerine yaptığı yüzde 35,4’lük zam uygulaması ile kamudaki memur ve işçiler arasında ayrımcılık yaptığını bir kez daha göstermiştir. Hükümetin bu ayrımcı tutumu kamu çalışanları arasında huzursuzluk ve ikilik yaratmıştır. “Eşit işe Eşit ücret” sloganıyla memurlardan oy isteyen hükümet, kamudaki ücret dengesizliğini azaltacağına artırmıştır. Türkiye yüzde 9, yüzde 10 büyüdü diye övünen ama bu büyümeyi kamu çalışanlarına yansıtmayan hükümetin, bırakın büyümeden pay vermeyi, mutfağımıza yansıyan gerçek enflasyon oranı kadar bile zam yapmayan anlayışını kınıyoruz. Hedef enflasyonu kümülatif olarak yüzde 4 olarak öngören hükümet, yaptığı yüzde 2 + 2 lik zam ile geçmiş yıllardan kalan enflasyon farklarımızı ve ülkenin büyüme oranından payımıza düşen miktarın kaybını dahi telafi etmemiştir. Hükümeti oluşan kayıpların telafisi için önlem almaya çağırıyorum.
Kamu çalışanlarının taleplerini ötelemek için yatırım yapacağım, istihdamı artıracağım, yapısal reformlar yapacağım, yapacağımız düzenlemelerin semeresi en kısa zamanda görülecektir. Geliriniz enflasyonun kat kat üzerinde artacaktır. Kamu çalışanlarının taleplerini muhakkak karşılayacağız, cebiniz para görecektir. Eşit işe eşit ücret vaadimizi yerine getireceğiz, diyen Hükümet yüzde 2’lik utanç verici bir artışla kamu çalışanlarını derin bir hayal kırıklığına sevk etmiştir.
Kamu çalışanlarının umutlarını yıkan Hükümet, yüzde 2 gibi, Cumhuriyet tarihinde eşi ve benzeri görülmemiş bir artışı memurlara dayatabilmiştir. Yüzde 2’lik artışla, 900 YTL maaş alan 3 yıllık bir öğretmenin eline 18 YTL, 700. YTL maaş alan bir memurun eline 14 YTL, 1.050 YTL. maaş alan 30 yıllık bir öğretmenin eline 21 YTL geçecektir. 2008 Temmuz ayında yapılacak yüzde 2 oranındaki ikinci artışla kamu çalışanları 2008 Ocak ayına kadar geçinmeye mahkum edilmiştir. 20 YTL tutarındaki seyyanen ödemeler ise her kamu çalışanına yapılmamıştır. Hükümet, tüm memurların aile yardımı ve çocuk yardımı aldığını öne sürerek en düşük memur maaşını şişirmektedir.
Fakir fukaranın, garip gurabanın hamiliğine üstlenen, tüyü bitmedik yetim hakkını yedirmeyeceğini söyleyen Sayın Başbakana soruyorum. Evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarını okula gönderemeyen, eşine ve çocuklarına pabuç alamayan, çetin kış şartlarında yakıt bulamayan, zekata, fitreye muhtaç edilen kamu çalışanları fakir fukara ve garip guraba sınıfına girmiyorlar mı? Maaşı yetmediğini için ek iş yapmak zorunda bırakılan on binlerce öğretmen adına soruyorum. Ülkemizi ve çocuklarınızı emanet ettiğiniz eğitim çalışanlarına dönük erhamet duygularınızı nerede unuttunuz? İnsafınızı kime teslim ettiniz? İcraatlarını kamu çalışanlarıyla başarmaktan başka şansı olmayan bir iktidarın kamu çalışanlarını yok saymasını, hiçe saymasını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan 2008 yılı bütçesindeki yüzde 2’lik artışı dayatan Hükümet, bu suçu işlerken, ne hazindir ki aramızdaki kimi bedbaht sendikaları suç ortağı olarak yanına alabilmiştir. Sözde yetkili sendikalar toplu görüşmelerde Hükümetin oyundaşı olmakla kalmamışlar, 2 Milyonu aşkın kamu çalışanının nafakasına el uzatan iktidara piyon ve payanda olmaktan utanmamışlar ve memurun ümidini ve hakkını, devletin 10 YTL lik sendika aidatı yardımı karşılığında peşkeş çekmişlerdir.
Sözde yetkili Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen sendikaları olmasaydı, Hükümet utanç verici bir artışı kamu çalışanlarına kesinlikle dayatamazdı. Ancak sapı bizden olan baltaların desteği ile kamu çalışanlarının geleceği yok edilmek istenmiştir.
Memurlara kefen biçen Hükümete terzilik yapan sözde sendikaları kamuoyu önünde kınıyorum ve protesto ediyorum. Uzlaştırma Kuruluna yetkili sendikalarca sunulan bu paçavranın hiçbir hukuksal değeri bulunmamaktadır.
Bağımsız Eğitimciler Sendikası olarak kamu çalışanlarını açlığa ve sefalete mahkum eden bu paçavra metni yırtıyoruz ve paramparça ediyoruz. 2008 bütçesinin TBMM’ye sunuluşunda memurlara dayatılan yüzde 2’lik artışı yükseltmek için mücadelemizi başlatıyoruz. Bundan böyle eylem ve etkinliklerimizin amacı, yüzde 2 oranındaki utanç verici artışı kamu çalışanlarına reva gören Hükümeti, kamu çalışanlarına ve vatandaşlarımıza teşhir etmek olacaktır.
Hükümeti kamu çalışanlarıyla barışık olmaya, kamu çalışanlarının sıkıntılarını hafifletmeye, sapı bizden olan sözde sendika baltalarına itibar ememeye davet ediyoruz.(Bülent ÇEZİK)
(Mücadele)

Share