logo

25 Haziran 2013

Emektar Çaycı Zamana Direniyor

Aydın merkez Veysipaşa Mahallesi Ahi Evran sokakta yer alan tarihi ''Gümrük Önü Hanı'' yanında babasından devraldığı çay evini işleten Mehmet Tuğcu (77), eski gelenekleri sürdürmek için zamana direniyor.

İşlettiği Çay Evi'nin Aydın'da Salı günleri kurulan Zincirli Han’ın yanındaki Hasırcılar Pazarı’nda yer alması, gerek yerli esnaf, gerek mahalle sakinleri ve gerekse yakın köylerden gelen kahve müşterilerinin olduğunu belirten Tuğcu, babasından devraldığı Çay Evi’ni 64 yıldır işlettiğini belirtti.

Tuğcu,'' Bu kahveyi 64 yıl önce nasıl devir aldıysam aynı gelenek devam ediyor. Sabah ezanın ardından kahve açılır. Cami çıkışında çay hazır olur. Çay ikramın ardından burada ekseriyetten kitap okunur ve sohbetler edilir. Eski gelenekleri sürdürmek istiyoruz. Hiç bir zaman okey, tavla, kâğıt ve diğer zar oyunları oynanamaz. Ben öldükten sonra da bu mekânda oyun oynanmasını istemiyorum. Birçok kahvehanelerde oyun yüzünden insanların kavga ettiğine tanık oluyoruz'' diye konuştu.

Tuğcu, çay evinde kütüphane köşesi oluşturduğunu din kültürü ve ahlak kitapların yer aldığını ve müşterilerin de evinden kahveye getirdiği kitabını çay içerken de okuduğunu sözlerine ekledi.

 

(İHA)

Share