logo

31 Ekim 2007

Emeklinin yüzü gülecek

Sosyal Güvenlik Reform Yasası emeklinin yüzünü güldürecek. Yasa kapsamında emekli maaşlarında otomatik iyileştirmeler yaşanacak. Reform sayesinde emekli maaş artışlarında sadece enflasyon farkı değil, ekonomideki büyüme oranı da dikkate alınacak.
Emeklerin maaş zammı belirlemesinde kullanılan enflasyon oranı hesabına, büyüme oranı da ekleniyor. İşçi emeklisinin zam oranlarını önemli ölçüde artıracak. Memur emeklilerinin de maaşları artacak..Emekli maaş zammı, her yılın aralık ayının TÜFE oranlarına göre hesaplanıp üzerine bir tam sayı eklenecek.
Bu hesaptan yola çıkarak enflasyonun yüzde 5, büyümenin de yüzde 5 olduğu bir yılda emekli maaşına uygulanacak zam oranı yüzde 7.25 olarak gerçekleşecek. Sigortalıların tamamını kapsam içerisine alan reformla birlikte işçi ve memur emeklilerinin tümünün zammı da bu hesaplama üzerinden yapılacak.Ekonomide küçülme yaşansa bile maaş zammında azalma yaşanmayacak. Enflasyon sıfır olsa dahi, emeklinin maaşı sürekli artıda olacak. Düzenlemeyle birlikte her yıl otomatik olarak enflasyon oranında zam gören işçi emeklilerinin maaşlarında da sendikaların talebi doğrultusunda belirgin bir artışa gidilecek.
(Mücadele)

Share