logo

18 Ekim 2007

Ege Çiftçiler Derneği’nden Başbakan’a mektup

Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Dr. Hulusi Tanman Büyük Menderes Havzasında yaşanmakta olan olağanüstü kuraklık nedeniyle çiftçinin yaşadığı sıkıntıları anlatan mektubu Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a gönderdi.
Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Dr. Hulusi Tanman imzalı mektupta; Ege Bölgesi ve özellikle de Büyük Menderes Havzası’nda 2007 ürün sezonunda olağanüstü bir kuraklık yaşandığı, barajlarda yeterli su toplanamadığından DSİ verilerine göre ürün sulamaları havza bazında ancak yüzde 62 oranında gerçekleşebildiği belirtildi. Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Dr. Hulusi Tanman’ın kuraklığın 2006-2007 sezonu buğday ve yem bitkileri de dahil olmak üzere başta pamuk, incir ve zeytini çok olumsuz etkilediğini, ürün kayıplarının yüzde 30-60 arasında değişen oranlarda gerçekleştiğini belirttiği mektupta; ?Üreticiler Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri, ipotek karşılığı alınmış özel banka borçları, ekipman borçları, piyasa borçları, Tariş borçları olmak üzere esnaf da dahil borçlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir. 2008 kış sezonunun da nispeten kurak geçeceği meteorolojik veriler incelendiğinde ve uzun yıllar istatistiklerine göre öngörüldüğünden ve yine küresel ısınmanın olumsuz etkileri de düşünüldüğünde üretimin devamlılığının sağlanması sosyal ve ekonomik sorunların asgari zararla atlatılabilmesi için acil önlemlerin alınması zorunludur. Kuraklığın en yoğun yaşanmış olduğu Büyük Menderes Havzası için acil bir önlem paketi hazırlanması gerektiği düşüncesindeyiz? ifadelerine yer verildi.
Mektupta alınması gereken tedbirler ile ilgili 7 adet madde sıralanırken, olağanüstü hallerin olağanüstü kararlar alınmasını ve uygulanması zorunlu kıldığının belirtildiği mektupta; belirtilen tedbirlerin acilen yürürlüğe konması istendi.

(İHA)

Share