logo

14 Ağustos 2007

Eczanelere akreditasyon şartı geliyor

Aydın Eczacı Odası Başkanı Şevket Kaya, gazetemiz muhabiri Selma Aybek’e yaptığı özel açıklamada; Önümüzdeki dönemde 6197 sayılı yasa üzerindeki değişikliklerin devam etmesi gerektiğini belirtti ve özetle şunları söyledi;
Yeni hükümetten, eczacılar olarak beklentimiz, geçtiğimiz dönem üzerinde çok yol aldığımız 6197 sayılı yasanın yeniden düzenlenmesi çalışmalarının devam etmesidir.
Bu yasadaki değişikliklerin getirdiği yenilikleri şöyle sıralayabiliriz.
Bu yasadaki yeni düzenlemeler kapsamında öncelikle, eczane sayısına kısıtlamalar getirilecek. Yerleşim yerlerinde her 3 bin nüfusa bir eczane hizmet verebilecektir. Yeni yasayla meslek içi eğitim şart koşulacak. Bunların yanı sıra her eczane çeşitli eğitimlerle, sertifika programları doğrultusunda akredite olmak zorunda olacaklardır.
Eczacılık alanında tüm bu olumlu çalışmalar olurken bazı olumsuzluklarda görülmektedir. Yeni bütçe uygulaması kapsamında hastanede yatmakta olan hastaların ayağına giden ilaçların önüne geçilmiş oldu. Bu talimat öncesi hastanede yatan hastaların ilaçları hastane eczanesinden veriliyordu. Hastane eczanesinde bulunmayan ilaçlarda dışarıdaki eczanelerden karşılanıyordu. Yeni uygulamayla dışarıdan hastaneye kesinlikle ilaç girmesinin önüne geçildi. Yatan hasta ilaçları, hastane eczanesinden olmasa bile kesinlikle dışarıdan alınamayacak.
Bu uygulamanın ciddi bir sıkıntı yaratacağını biliyoruz. Bu konuda eski uygulamanın devamı sağlanmalıdır” dedi.
(Mücadele)

Share