logo

09 Mart 2007

DYP ÇİNE KADIN KOLLARI BAŞKANI 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİ İLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Parti binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan DYP Kadın kolları başkanı Gülser Baysal:
“Tarihte kadına verilen değer, o toplumun kültürünü göstermiştir. Büyük devletler kuran, büyük uygarlıklara imza atan uluslarda, kadının yeri daima önde olmuştur. Örnek: Cengiz imparatorluğu, Timur imparatorluğu, Göktürk imparatorluğu gibi. Ayrıca Rus imparatorluğunda l ve ll katarinalar İngiliz imparatorluğunda Vikteryo. Bu büyük devletlerde kadın daima ön planda olmuştur.
Anadolu ihtilalinde, Türk kadının hizmetleri hiç unutulur mu? Erkeğinin mermisini taşıyan, çorabını ören, yarasını saran, yan yana çarpışan Türk kadınına sonsuz saygı ve şükranlar…
Devrimihn ilk yıllarında, toplumda tam yerini bulamayan Türk kadını, otuzlu yılların başlarında; seçme, seçilme hakkını kazandı.
Türk kadını artık erkeği ile eşit haklara sahiptir. Medeni hukukta, Milli Eğitimde, miras hukukunda, meslek edinmede kadın erkeğini yetişmişti.İslamiyet’in ve Osmanlı’nın kafese kapattığı Türk kadını Anadolu ihtilali sonrası, her alanda erkeği ile tatlı bir üretim rekabetine girişmiştir.
Ancak biz kadınlar yaptıklarımızı asla kafi görmüyoruz. Ulusumuzun sorunlarını çare bulmaya çalışacağız.
Ev kadının ve çalışan kadının boş zamanları da vardır. Boş zamanlarını; tv başında çekirdek çıtlatarak moda sayfalarını karıştırarak kuaförde dedikodu yaparak, özel tv kanallarına giderek medya maymunluğu yaparak geçirmeyeceğiz. Emeğimizi topluma hizmet gönüllüsü olarak vereceğiz.
Çine DYP Kadın Kolları Çine kadınının hertürlü sorunlarında yanında olacaktır, olmaya da devam edecektir.Hepimizin kadınlar günü kutlu olsun.”

(Mücadele)

Share