logo

27 Ekim 2007

Dünya pamukçuları TARİŞ ve SÖKTAŞ’a hayran kaldılar

66. Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi Genel Kurulu için İzmir’de bulunan pamuk üreticisi, ihracatçısı, sanayicisi ve uzmanından oluşan 600 kişilik ekip TARİŞ SS 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin Söke’deki SAWGIN Tesislerini ve SÖKTAŞ Tekstil ve Sanayi Ticaret A.Ş.’yi ziyaret ettiler. ICAC delegeleri hem dünya standartlarında modern üretim yapan tesislere hem de kaliteli, uzun elyaflı Ege pamuğuna hayran kaldılar.
Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ana hammaddesi beyaz altın pamuğun dünyada kaderini tayin eden en üst kuruluş olan Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin 66. Genel Kurulu için 50 ülkeden Türkiye’ye gelen 600 civarındaki pamuk üreticisi, sanayicisi, ihracatçısı, konuyla ilgili uzmanlardan oluşan ekip, Genel Kurul Toplantısı’nın yanısıra sektörle ilgili kuruluşlara teknik geziler düzenliyor.
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan program kapsamında ICAC Delegeleri, ilk önce Söke’deki TARİŞ SS 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin Söke’deki SAWGIN Tesislerini ziyaret ettiler.
Tesis Müdürü Mehmet Ramazan Karayel, işletme hakkında ICAC delegelerine bilgi verdi. Söke Ovası’nda yetişen kaliteli pamukların yüzde 50’sini satın alarak 4 adet çırçır fabrikalarında işleyerek iç ve dış piyasaya sunduklarını belirten Karayel, bu yıl 40 milyon kilo kütlü pamuk satın alıp işleme hedefleri olduğunu, şu ana kadar 34 milyon kilo kütlü pamuk satın alma işlemini gerçekleştirdiklerini, pamuk almaya devam ettiklerini söyledi.
Türkiye’nin en büyük pamuk tohumu fabrikasının bünyelerinde bulunduğuna da işaret eden Karayel, “Günlük 80 ton sertifikalı tohum hazırlıyoruz. 4382 faal ortağımız var. Söke Ovası’nda üretilen pamuğun yüzde 80’ini üretme kapasitesine sahip olan ortaklarımıza nakdi, ayni ve teknik hizmet veriyoruz. Anaç kademede tohum yetiştiriciliği yapıyoruz.
Laboratuvarımız var ürettiğimiz ürünlerin analizlerini yapıyoruz, üreticilere bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapıyoruz. Pamuk üretiminde maliyetlerin artması nedeniyle üreticilerimizin dünya ile rekabet edebilmesine imkan sağlamak amacıyla pamuk üretimi yanında ikinci ürün olarak kanola yetiştiriciliğinin olabilirliği konusunda çalışmalar yapıyoruz, kuraklık ile ilgili dayanıklı pamuk ekimi deneme çalışmalarımız var. AB’den, Çin’den, Özbekistan’dan gelen heyetlere tanıtım ve işbirliği çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.
TARİŞ’ten sonra Türkiye’nin tekstil sektöründe en entegre tesislerinden birisi olan pamuğun girdikten sonra gömlek olarak çıktığı SÖKTAŞ Tekstil ve Sanayi Ticaret A.Ş. Tesislerini gezen ICAC Delegelerine, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve SÖKTAŞ Ticari Müdürü Zeynep Demirel tesis hakkında bilgi verdi.
1971 yılında Kayhan Ailesi tarafından kurulan SÖKTAŞ Fabrikası’nın ipliği boyalı kumaşta 2008’de dünya lideri olmayı hedeflediğini belirten Demirel, tesiste iplik, iplik boya, dokuma ve boya – apre tesislerinde yılda 15 milyon metre kumaş üretildiğini söyledi.
SÖKTAŞ’ta bin 100 kişi çalıştığını ve 85 bin metrekare kapalı, toplam 165 bin metrekarelik kurulu alanda üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Demirel; “Son teknolojiye sahip dokuma tezgahlarında üretilen kumaşların tamamına yakını Armani, Façonable, Hugo Boss, Marks&Spencer, Next, Prada, Zara ve Versace’nin aralarında bulunduğu dünya markalarına ihraç ediliyor” dedi.
(Mücadele)

Share