logo

05 Temmuz 2013

Doyuran; “Irak ve Doğu Türkistan’ı Endişeyle İzliyoruz”

Aydın Türk Ocağı Başkanı Dr. Eyüp Doyuran, Irak ve Doğu Türkistan’da yaşanan son olayları endişeyle izlediklerini belirtti.

Türkiye’de yaşanan içe dönük gündemin yanında Türk dünyasında önemli olayların meydana gelmekte olduğunu belirten Eyüp Doyuran, “Irak’ta, Sünni, Şii, Kürt denklemi içerisinde özgün kimliği inkâr edilmek istenen Türkmenlerin varlığına yönelik tehditler devam etmektedir. Türkmeneli bölgesini Türksüzleştirme siyaseti bütün sinsiliğiyle uygulanmaktadır. Yıllardır süregelen Irak’taki Kürt Yönetimi ile iyi ilişkiler sürdürme siyasetinin bir yansıması olarak Türkmenler adeta arka plana itilmiştir. 1055’te Tuğrul Bey’le, hatta daha önce Abbasi ordularındaki Türklerle başlayan Türk hakimiyetinin Irak’ta yaşayan temsilcileri olan Türkmenlere yönelik son saldırıda, 'bayrağı indirtmemeye' yemin etmiş Irak Türkmen Cephesi Başkan yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ile Selahattin Vilayeti vali yardımcısı Ahmed Koca dahil 10 şehit verildi. Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun. Türkmenleri sindirmeye yönelik bu tip eylemlerin hedefine ulaşmayacağına eminiz. Ancak Türkiye bu konuda daha aktif davranmak durumundadır. Öte yandan binlerce yıllık Türk yurdu olan Doğu Türkistan hızla Çinlileştirilmeye çalışılırken buna karşı faaliyet gösteren Uygur Türkleri acımasız bir şiddete maruz kalmaya devam etmektedir. Sağlıklı haber alma kanallarının kapalı olduğu Çin’de yaşanan bu olaylar da maalesef Türk kamuoyunda yeterli ilgiyi görememektedir. Beynelmilelci ve kozmopolit ‘Türkiye aydınları’nın dünyanın diğer yerlerinde yaşanan benzer olaylara karşı gösterdikleri hassasiyeti Türk toplulukları için de göstermeleri için kıyamet alameti gibi güneşin batıdan doğmasını beklememiz gerekiyor” dedi.

Başta Türk milliyetçileri olmak üzere ülkesini ve milletini seven bütün kesimlerin, Orta Doğu ve Balkanlardaki Osmanlı bakiyesi mazlum toplulukların davalarına olduğu kadar Uygurların ve Irak-Suriye Türkmenlerinin davalarına da sahip çıkmayı tarih ve imanın bir vecibesi olarak görülmesi gerektiğini kaydeden Doyuran, “Türk Ocakları olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet ve hükümet yetkililerini, siyasî partilerimizi Irak Türkmenlerinin ve Doğu Türkistan Türklerinin davalarına sahip çıkmaya, ilgili milletlerarası platformlarda etkili bir şekilde savunmaya davet ediyoruz. Irak merkezi hükümetinin sorumluluklarını yerine getirmemeye devam etmesi halinde Türkiye tarihin ve uluslararası antlaşmaların verdiği haklarını kullanmalı ve Türkmen varlığına yönelik tehditleri bertaraf etmelidir. Başta bayrak şehidi Ali Haşim Muhtaroğlu olmak üzere bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Irak ve Doğu Türkistan’daki katliamların faillerini, destekçilerini, Türkmenlere ve Uygurlara karşı yürütülen bu saldırılara göz yumanları şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu.

(İHA)

Share