logo

17 Temmuz 2013

Domates Üreticilerine Sertifika Ve Logoları Dağıtıldı

Aydın merkez, Köşk ve Koçarlı ilçelerinde yürütülen Açık Alanda Domates Üretiminde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesi kapsamında domates üreticilerin sertifika ve logoları dağıtıldı.

Aydın’da 2013 yılında merkez Dalama Belediyesi, Köşk’e bağlı Çiftlik köyü ve Koçarlı’ya bağlı Cincin köylerinde 2 bin dekar domates üretim sahasında 35 üretici ile başlayan, Açık Alanda Domates Üretiminde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesi kapsamında yetiştiricilik yapılan domates tarlalarında hasat devam ediyor.

Açık Alanda Domates Üretiminde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesinin yürütüldüğü tarlalardan, hasattan 3-4 gün önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli proje personelleri tarafından alınan domates numuneleri, hasat öncesi kalıntı analizleri yapılmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü’ne teslim edilmişti.

Analiz sonuçlarına göre kalıntısı MRL değerinin altında ürün yetiştiren üreticilere “Entegre Mücadele Üretici Sertifikası”, ürünlerine ise “Entegre ve Kontrollü Ürün Belgesi” ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan logolar dağıtıldı.

Açık Alanda Domates Üretiminde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesine dahil olan domates üreticileri, pazarlama aşamasında logoları domates kasalarında kullanarak, kalıntısız domates yetiştirdiklerini belgelendirmiş oldu.

(İHA)

Share