logo

13 Haziran 2013

Didim’de Tekneciler Mobil Gümrük Binasının Atıl Kalmasına Tepkili

Aydın'ın Didim ilçesinde Altınkum Yalı Caddesinde atı’ vaziyette işlevsiz şekilde duran Mobil Gümrük Binası günlük gezi teknesi işletmecilerini zora soktu.

Didim’de 2006 yılında hizmete giren ve 5 yıl hizmet verdikten sonra 2012 yılında bürokrasiye takılarak ‘kurvaziyer’ gemilerinin Didim’i pas geçmesine neden olan Mobil Gümrük Binasının işletme ve ruhsat sorunu tazeliğini korurken, işlevsiz ve atıl vaziyette duran bina yat işletmecileri için sorun oluşturuyor.

Binanın Didim’e hiçbir katkısı olmadığı gibi Didim’in kalbi konumundaki Altınkum Yalı Caddesinde kötü bir görüntü oluşturduğunu ve günlük tekne işletmelerinin önünü kapattığını öne süren tekne işletmecileri “Bu gümrük binası bizlerin teknelerinin önünü kapatıyor ve gelen insanlar bizleri görmüyor. Gümrük binasının ilçemize bir getirisi olmadı ve siyasilerin dövüş arenasına dönüştü. Plansız yapılan işler sonucunda Didim kaybediyor, bizler esnafız ve Didim taraftarıyız. Yetkililer ilçeye ve Didim’e yakışır ve işlevli bir gümrük binası kazandırsınlar ya da Altınkum’un ortasında koca bir çöpü andıran bu binayı ortadan kaldırarak işgal edilen bu alanı vatandaşın faydalanabileceği şekilde düzenlesinler” sözleri ile tepki gösterdi.

Mobil Gümrük Binası Mal Müdürlüğüne ait arazi üzerinde 2006 yılında hizmete girmiş ve Yeşil Marmaris firmasının kiralama yöntemi ile verdiği 5 yıllık hizmetin ardından 2012 yılı için kiralama ruhsat işlemleri yenilenmediği için 2012 sezonunda hizmet üretememiş bu durum Didim’in geçtiğimiz sezon 12 bin turist kaybetmesine neden olmuştu. Yer ile ilgili var olan sorun bu sezonda varlığını koruyor.

(İHA)

Share