logo

15 Ağustos 2013

Didim’de Tapınak Yolunu Bu Sefer De Kazı Çalışmaları Kapattı

Didim’de Apollon Tapınağı'nın yanından geçen 2012 yılında İl Trafik Komisyon Kurulu kararınca kapatılan yol, 2013 yılında İlçe Trafik Komisyon kurulu kararınca yeniden trafiğe açılmasının ardından bu seferde Kazı çalışmaları nedeniyle geçici olarak trafiğe kapandı.

Didim’de dünyaca ünlü Apollon Tapınağı'nın yanından geçen ve şehrin ilk yolu konumunda olan Hisar Mahallesini içinden geçen yol 2012 yılında İl trafik komisyonu kararınca trafiğe kapatılmış, 2013 yılında İlçe Trafik Komisyon kurulu kararınca yeniden trafiğe açılmasının ardından bu seferde Kazı çalışmaları nedeniyle geçici olarak trafiğe kapandı.

2012 yılında yolun kapatılmasının ardından Didim Belediyesi Tapınak ve çevresinde Yoran Projesini hayata geçirmiş, Didim Belediyesi ve Aydın İl Özel İdaresinin katkılarıyla Tapınak çevresinde düzenle yapılmış ve Aydın’ın önceki Valisi Kerem Al'ın katılımıyla açılışı yapılmıştı. Geçen 3 yıllık sürede Tapınağın son hali Didimliler ile yerli-yabancı turistlerin beğenisini toplarken Tapınak çevresindeki esnafların talebine kayıtsız kalmayan İlçe Trafik Komisyon Kurulu aldığı kararla yolu tek şeritli olarak (Didim’den çıkış) binek araçlar için trafiğe açmıştı. Tapınak ve çevresinde Alman Arkeoloji Enstitüsünün her yıl gerçekleştirdiği kazı çalışmaları bu yıl düzenlemesi yapılan yol üzerinde olunca yolun bir kısmı geçici olarak trafiğe kapatıldı. Tapınağa gelen araçlar Hisar Camiinin yanından daha önce açılmış ara yollara yönlendirilerek çıkışları sağlanırken, yolun diğer kısmı ise kazı çalışmaları nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.

Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yolun tekrar trafiğe açılacağı öğrenildi.

 

(İHA)

Share