logo

01 Şubat 2007

DİDİM’DE ÖLEN İNGİLİZ’İN AİLESİ İNGİLİZ GAZETESİNE KONUŞTU

Aydın’ın Didim İlçesi’nde bir tatil köyündeki alev gösterisinin faciaya dönüşmesi sonucu hayatını kaybeden İngiliz kızın annesi, sorumlular hakkında işlem yapılmadığını ileri sürerek gelişmelere tepki gösterdi. Bir İngiliz gazetesine açıklama yapan anne, “6 ay geçti ama Türk adaleti sorumlulara suçlama yöneltmedi” diye isyan etti.
Ailesiyle tatile gelen küçük Eden, 31 Temmuz tarihinde Gemini Park Tatil Sitesi’nde alev gösterisi yapan animatör Tahir Akalın’ın elindeki alkol şişesinin patlaması sonucu yanarak can vermişti. Olayda yanan 9 turist de ağır şekilde yaralanarak Kuşadası’nda hastaneye kaldırılmıştı. Minik kızın annesi Elli Galvani, İngiliz News of The World gazetesine olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen Türk makamlarının hala olayın sorumlularına karşı resmi bir suçlamada bulunmamasından yakındı. Gazeteye, kızının bu büyük trajediden 30 dakika önce çekilmiş fotoğraflarını da gösteren acılı anne, Altınkum’daki tatil sitesine karşı geçen hafta dava açtıklarını söyledi.
47 yaşındaki anne Elli, “Sargılar içinde yatarken kızıma sarılamadım. Öleceğini anlamıştı” dedi. Elli, açıklamasında “Tanrı hiç kimseye çocuğunun böyle yavaş yavaş işkence çekerek öldüğünü göstermesin. Eden sürekli, ‘Anne ben öleceğim. Ölmek istemiyorum anne’ diye çığlıklar içinde ağlıyordu. Evimizde önceden kahkahaları çınlardı, hastanede ise onun ölüm çığlıklarını dinliyordum. Bu sesler bir türlü aklımdan çıkmıyor. Gözleri, ağzı ve burun delikleri hariç, tepeden tırnağa bandajlıydı. Ona ne kadar sarılmak istediğimi size anlatamam. Ancak vücudundaki yanıklar o kadar kötüydü ki bunu bile yapamadım. Bir tek gözlerindeki çapakları temizleyebildim. Öldüğü günden beri acılar içinde kıvranıyorum. Hayat onsuz hiçbir anlam ifade etmiyor. Kızımın canını kurtarmak için 3 saat içinde 3 hastane değiştirmek zorunda kaldıktan sonra yoğum bakıma alınabildi. Kabus dolu 2 geceden sonra kızım can verdi. Aradan 6 ay geçti ama Türk adaleti hala sorumlulara karşı resmi bir suçlama yöneltmiş değil” ifadelerine yer verdi.
Olay sırasında kız kardeşine bakan 30 yaşındaki ablası Joanne de kabus gecesini şöyle anlattı: “Müzik çalıyordu ve Eden pistte arkadaşlarıyla oynuyordu. Bu sırada animatör gösterisi başladı. Alevler aniden kontrolden çıktı. Ateş toplarından birinin kız kardeşimi yuttuğunu gördüm. Panik halinde kardeşimi kapıp havuza atladım. Bütün vücudu yanmıştı. Ambulansta elbiselerini kestiler ve öylece bir sandalyeye oturttular. Ne bir ilk yardım oldu ne de üzerini örttüler. Öleceğini anlayan kardeşim bu sırada çığlıklar içinde ağlıyordu” dedi.
(İHA)

Share