logo

12 Temmuz 2013

Didim’de Müzik Yasağı Masaya Yeniden Yatırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Hassas Kent Uygulaması kapsamında saat 23.59 itibari ile açık ve yarı açık mekanlarda müzik uygulamasının kesilmesini öngören uygulama Altınkum esnafı ve İlçe yöneticilerinin bir araya geldiği toplantı da konuşuldu.

Didim Turizm Derneği önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Hassas Kent uygulaması kapsamına alınan Altınkum esnafı İlçe Yöneticileri ile bir araya geldi. Didim Ticaret Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu başkanlık ederken, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Didim İlçe Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Didim İlçe Jandarma Komutanı Tuncay Akgün ve Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay katıldı. İşletmecilerin yanı sıra toplantıya Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Didim Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım, DİTAB Başkanı Salih Bankoğlu, CHP ve AKP İlçe Başkanları da dinleyici olarak katıldı.

Toplantı konusu ‘23.59 Ses Operasyonları’ olarak açıklayan Didim Turizm Derneği başkan Deniz Atabay, esnafın Bodrum ve Kuşadası örneklerinde olduğu gibi ses müsaadesi istediğini, uygulamanın esnafın ve eğlence sektöründen faydalanmak isteyen turistlerin mağduriyetine yol açtığını ve kolluk kuvvetlerinin cezai uygulamada sertlik gösterdiğini ve istenmeyen görüntüler yaşandığını belirtti.

Esnaf ise saat 22.00’da eğlence mekânını açtıklarını ve uygulanmadan ötürü 2 saat hizmet verebildiklerini, uygulamanın gerektirdiği şekilde mekanda düzenlemeye gitmelerine rağmen ‘155’ e yapılan şikayetler neticesinde cezai işlem uygulandığını sezondan elde edilen karın cezaları karşılayamaz hale geldiğini belirtti.

Esnaflar konunun il Genel Meclis Gündemine alınarak ‘Hassas Bölge İşletme’ çizgilerinin belirlenmesini, mekânlarında bu çizgiler içerisinde uygulamanın gerektirdiği yalıtım ve düzenlemeye gitmesini talep ettiler.

“YASA YENİDEN MECLİSE TAŞINACAK”

Toplantıda konuşan bazı işletme sahipleri ise çıkarılan kanunun değiştirilmesi önerisi getirirken, 23:59’ta mekanı kapatmalarından dolayı zarar ettiklerini dile getirdiler. Belediye Başkanı Mümin Kamacı ise Kanunun değiştirilmesiyle ilgili olarak CHP Didim İlçe Başkanıyla birlikte konuyu CHP Aydın Milletvekillerine ileteceğini ve bir kanun önerisi sunmaları noktasında girişimlerde bulunmalarını talep edeceğini söyledi.

Otel sahibi Mustafa Cem Tuntaş ise otel ile barların aynı yerde olmaması gerektiğini belirterek yeni bir imar planlaması yapılması gerektiğini belirtti. Emniyet mensuplarının üslup konusuyla ilgili şikâyetlere de cevap veren Kaymakam Ersin Emiroğlu “Bu konuda uyarıda bulunduk yine bulunacağız. Münferit bazı şeyleri de tüm camiaya mal etmemiz doğru olmaz. Bunun yolunu bulmak ve çözmek bizim işimiz.”dedi.

Kaymakam Emiroğlu müzik yasağının hassas, az hassas ve çok hassas olmak üzere 3 grupta değerlendirildiğini, ayrıca hassas olmayan yerlerinde kanunda belirtildiğini ifade ederek “Hassas olmayan yerlerde işletmenin ruhsatına göre işyeri açık kalacak. Elimizde Aytepe projesi var. Bu konuda gerek yerel iktidar, gerekse Genel iktidarın temsilcileriyle hep birlikte Ankara’ya gidilir ve bu yer için yapılacak ne varsa yapılır.”diye konuştu.

“POLİS GECE 24:00’TEN SONRA GÜRÜLTÜYÜ MEN EDER”

Didim İlçe Emniyet Müdürü Sinan Ergen Emniyet Müdürlüğünün Polis Kanununda yer alan ‘saat 24.00’dan sonra kamuya açık alanda emniyet gürültüyü men eder’ ibaresi dahilinde işlem uyguladığını ses desibeli ölçme yetkisinin emniyette olmadığını belirtti. Ergen 23:59’tan sonra polisin kontrol yaptığını belirterek “Keşke ceza kesmesek ama yasa böyle; ayrıca bizim bu yasanı dışından Polis Selayeti kanunu göre de işlem yapmamız gerekiyor. Bu kanunda der ki ‘Polis ikamet olan yerde gece 12’den sonra gürültüyü men eder.’der. Biz bu anlamda da bu kanunu uygulamamız lazım. Değişecekse kanunların hepsi değişmeli Yasa ortada biz ona göre işlem yapıyoruz, biz de istemeyiz ceza keselim; herkes daha çok para kazansın. Özelikle hanutçulukta bu yıl 3 yere ceza kestik, siz de bu konuda duyarlı olun.”dedi.

“ ESNAF KENDİNİ TOPARLASIN; GÜRÜLTÜDEN ALTINKUMDA YÜRÜNMÜYOR”

Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı ise toplantıda herkesin gece 12:00’Den sonraki durumu konuştuğunu hatırlatarak “Kimse 12’den önceki durumu konuşmuyor; Altınkum’da gürültüden yürünmüyor arkadaşlar; geçen gün Canlı yayın vardı Yalı Caddesinde; esnaflarda gürültü konusunda ricada bulunduk ama onu bile ihmal ettiler. Ben buna kırıldım. Gürültü çok fazla; saat 12:00’ye kadar belediye ekipleri denetim yapıyor; biz ceza yazdık mı 19 Bin TL ceza kesiliyor. Bizi adam yerine koyup toplantıya çağırmıyorsunuz ama biz tutanak tuttuk mu çok kötü olur. Ama biz bunu yapmıyoruz. Çok ses açmakla çok müşteri gelmez.”dedi.

Didim’in gürültü ve hanutçuluk noktasında eleştirildiğini belirten Kamacı “Esnaflarımız esnaf olarak üzerine düşeni yapmalı. Esnaflık nezaketini yerine getirmeli. Bizler Didim’i her ortamda tanıtmaya çalışıyoruz. Ama sizlerde gayret eden, yanınızda çalışan personelin durumu çok kötü; herkes kendini biraz toparlasın.”dedi.

Toplantının sonunda işletmecilere seslenen Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu Açık ve yarı açık mekanlarda 23:59 uygulamasının sürdüğünü ve kanunun herkes için uygulandığını hatırlatarak Altınkum’daki uygulamalarla ilgili şunları söyledi; “Altınkum bir marka bunu kirletmemeliyiz. Markayı yok edersek bizlerde yok oluruz. Rekabeti fiyatta değil kalitede yapalım. Altınkum’un cazibesini koruma noktasında adımlar atalım.”dedi.

(İHA)

Share