logo

26 Temmuz 2013

Didimde Deniz Kirliliği

Aydın’ın 55 kilometrelik kıyı bandı ve Mavi Bayraklı Plajları ile ünlü Didim ilçesinde deniz kirliliği tehlikesi baş gösterdi.

Denize giren vatandaşlar vücutlarının yağlı ve sarı bir madde ile kaplandığını ifade ederken, AKÇED Başkanı Ferda Kılıç kirliliğin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Didim’de toplatılmasına izin verilen Deniz Patlıcanlarının yokluğundan kaynaklandığını ileri sürdü.

Aydın’ın Didim ilçesinde ve ilçeye bağlı Akbük Beldesi denizinde kirlilik yaşanıyor. Dünyaca ünlü Altınkum Plajı, 55 kilometrelik kıyı şeridi ve 12 Mavi Bayraklı Plajı ile yerli yabancı turistlerin yaz sezonunda uğrak noktası olan Didim’de deniz kirliliği baş gösterdi. Altınkum Tuntaş Otel Mevkiinde denize giren vatandaşlar denize girdikten sonra peltemsi, yağlı ve sarı bir maddenin vücutlarına yapıştığını söyledi.

Didim’e tatile gelen vatandaşlardan Süleyman Tan, 15 yıldır yaz aylarını Didim’de geçirdiğini belirterek “15 yıldır girdiğim denize bu sene giremiyorum. Böyle bir rezalet görmedim. Yaklaşık 10 gündür denizlerimizde bizleri rahatsız eden bir durum var. Denize girdikten sonra vücudumuz yağlı, peltemsi ve sarı yosun gibi bir madde ile kaplanıyor. Geçen gün suyun üzerinde Balık Yemi gibi bir madde vardı, suyun tabanında da bataklık gibi yosunlaşma başlamış” dedi.

“DENİZ VÜCUTTA YANMA VE GERGİNLİĞE NEDEN OLUYOR”

Deniz de zıpkınla Balık Avı yapan Lütfi Gökkuş ise Denizin dibinde ciddi bir kirlilik görüldüğünü ve sudan çıktıktan sonra giysi ve bedende ağır bir koku kaldığını belirtti.

Vatandaşlardan Gülsün Dinler ise deniz suyunun daha sonra vücutta yanmaya ve gerginliğe sebep olduğunu belirterek ciddi şekilde sorun yaşadıklarını bir çok arkadaşlarının denize girmekten vazgeçtiğini söyledi. Orhan Kılıç isimli bir vatandaş ise Didim’in ekonomisinin denizi ve plajları sayesinde döndüğünü söyleyerek “Altın gibi denizi kumu olmayan denizi düşünmek abes. Evet sacayağının bir ayağı kırık olur ki; en önemlisi kırılmıştır. On beş gündür denizde bir şeyler oluyor. Bir panik havası var insanlarda. Kimsenin bir şeyden haberi yok. Olumsuzluğun kaynağı belirlenip çözüm getirecek önlemler alınmazsa; sonucu düşünmek bile korkunç” dedi.

“YOSUN PATLAMASINDAN KAYNAKLI”

Akbük Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ferda Kılıç ise İzmir Gümüldür ile Bodrum Güllük arasındaki sahil şeridi boyunca aynı kirliliğin görüldüğüne dair duyumlar aldıklarını belirterek “Bölgemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen 5 yıllık izin kapsamında geçtiğimiz 1 yıl boyunca denizin temizliğini sağlayan Deniz Patlıcanları toplandı. Biz bunun iptalini istedik ancak geçen sürede sonuç ortada. Elimizde henüz bir bulgu yok ama yaşanan durumun Yosun Patlaması adı verilen ekosistemin bozulmasından kaynaklı olay olduğunu sanıyoruz. Yosun Patlamasının şifahen insan sağlığına zararı olmadığını öğrendik ancak somut bir raporumuz henüz yok. Geçen gün bir dalgıç arkadaşımız diplerde patlıcan ardı bir tane bile patlıcana rastlayamadı, bunun yanı sıra ahtapotta yok. Avrupa artık deniz Patlıcanının çıkışını yasakladı biz ise denizlerimizi mahvetmek adına avcılığa izin veriyoruz. Bir an önce bu durumun kaynağının belirlenerek kesin çözümün belirlenmesi gerekir” dedi.

Didim Belediyesi’nin ise kirlilik şikayetlerinin ardından numune alarak Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine ve Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsüne gönderildiği öğrenildi.

(İHA)

Share