logo

31 Mayıs 2013

Didim’de Ailelere Mektuplu Uyarı

Dolandırıcılık ve Hırsızlık olaylarının önüne geçilmesi amacıyla Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ve Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak çalışması kapsamında hazırlanan uyarı mektubu velilere ulaştırılması için öğrencilere dağıtıldı.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce hazırlanan ve İlçelere dağıtımı yapılan uyarı mektubu Didim’de İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Grup Amirliğince okullarda dağıtıma başlandı. İlk olarak Didim’in ilk okulu olan Cumhuriyet İlkokulunda başlatıldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Grup Amirliğinde görevli Polis Memuru Bekir Durmaz tarafından 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uyarı mektubu dağıtılırken mektubun velilere ulaştırılması istendi. Mektupların ilçe merkezinde yer alan tüm okullarda dağıtılacağı öğrenilirken, Aydın genelinde 25 bin aileye mektupların ulaştırılacağı öğrenildi.

Dağıtılan mektupta, “Aydın İl Emniyet Müdürlüğü olarak temel amacımız sizlerin suça maruz kalmadan günlük hayatınızda huzur ve güven içinde yaşayabilmenizdir. Bu amaç doğrultusunda sizleri basit ama etkili korunma yöntemleri anlatmayı görev anlayışımızın bir parçası olarak görüyoruz. Bu gerekçelerle aşağıdaki önerilerimizi dikkate alacağınızı umuyoruz.

Dolandırıcılara dikkat! Hiçbir devlet görevlisi kontör-para istemez. Cep telefonunuzu arayarak kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp para veya kontör isteyen şahıslara itibar etmeyiniz. Devletin herhangi bir kurum ve kuruluşundan hangi mevkide olursa olsun hiçbir görevlinin sizden kontör-para istemeyeceğini biliniz. Benzer şekilde cep telefonunuza gelen ve hediye kazandığınızı söyleyerek sizden para, kontör yada kredi kartı bilgilerinizi isteyenlerin sizi dolandırmaya çalıştığının bilincinde olunuz. Hırsızlara dikkat! Apartman giriş kapısını mutlaka kapalı tutunuz. Tanımadığınız veya size gelmeyen kişilere apartman giriş kapısını kesinlikle açmayınız. Kapı ziline ismini yerine isminizin baş harfi ile soyadınız ve daire numaranızı yazınız. Güvenlik kamerası çok etkili ev caydırıcı bir önlemdir, apartman girişine kamera taktırınız. Yeni bir eve taşındığınızda evin anahtarını mutlaka değiştiriniz. Evden çıkmadan ve yatmadan önce kapı ve pencerelerinizi mutlaka kilitleyiniz. Evde olmadığınız zamanlarda ışıklardan birini açık bırakıp kapının önüne ayakkabı-terlik koyarak evde olduğunuz izlenimi verebilirsiniz. Zemin veya birinci katta oturuyorsanız pencerelerinize mutlaka demir parmaklık taktırınız pencereniz PVC ise içeride güvenlik kilidi taktırınız. Altın ve para gibi değerli eşyalarınızı evinizde değil yıllık ortalama 200-250 TL’ye bankalardaki kiralık kasalarda saklayınız. Daire giriş kapınıza kapı dürbünü ve emniyet zinciri taktırınız. Komşularınız hakkında tanımadığınız kimselere bilgi vermeyiniz. Hırsızlıklar sadece gece olmaz gündüz de apartmanınızda duyduğunuz seslere karşı duyarlı olun, komşularınızın evini kontrol ediniz. Şüpheli şahıs ve araçları derhal ücretsiz 155 Polis imdatı arayınız” ifadelerine yer verildi.

 

(İHA)

Share