logo

18 Temmuz 2013

Didim’de 250 Gram Ekmek 90 Kuruş

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nca getirilen uygulama ile ekmekte katkı maddesi çıkarılarak ekmek daha sağlıklı hale gelirken, Didim’de de Fırıncı esnafı zammı da beraberinde getirdi. Didim’de 250 gram ekmek 90 kuruş olurken Ramazan dolayısıyla satılan 300 gram pide 1,5 TL’den satışa sunuluyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ekmek yapımında kullanılan 17 katkı maddesinin çıkarılarak daha sağlıklı ve organik üretim yapılmasına yönelik uygulama Didim'deki fırınlarda başlarken geçen hafta çıkarılan tebliğle ilgili değerlendirmede bulunan Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Fırın İşletmecisi Nihat Sandıkçı ekmeğe zammı da işaret etmişti.

Didim’de kapıda olan ekmek zammı ise uygulamaya sokuldu. Daha önce 75 kuruş olan 250 gram ekmek 90 kuruşa çıktı. 100 gram simit ise 90 kuruşa yükselirken Ramazan ayı dolayısıyla satılan 300 gram pide ise 1,5 TL’den satılmaya başlandı. Yeni fiyat tarifesine geçen fırınlar ise astıkları pankartlarla ekmeğe zam yapıldığını duyurdu. Ekmek zammı ise halkı memnun etmezken, Didim’de ekmek fiyatlarına kısa sürede iki kere zam yapılmasını doğru bulmadılar.

Didim'de ekmeğe yapılan zammın 12 Temmuz 2013 tarihinde Didim Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda Gıda Komisyonu Raporu ve Fırıncıların talebi üzerine ekmek zammının görüşüldüğü, 1 TL olması önerilen zammın 90 kuruş olması yönünde karar alındığı öğrenildi.

(İHA)

Share