logo

27 Temmuz 2013

Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi, Kuşları Avrupa’da Gözlemleyecek

Aydının Didim İlçesindeki Esra Karakaya Anadolu Lisesi ile Romanya Satu Mare Liceul Teoretic German “Johann Ettinger” okulunun ortaklaşa hazırladıkları “Let’s Watch the Birds (Haydi Kuşları izleyelim) adlı Comenius projesi kabul edildi.

Esra Karakaya Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Atilla Aydın ve Biyoloji Öğretmeni Turgut Ege tarafından hazırlanan proje AB hibe fonlarından 23.000 Euro hibe almaya hak kazandı.

Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nin koordinatör olduğu proje kapsamında Mart 2014 de ortak okul tarafından Türkiye’ye, Mart 2015 de ise koordinatör okul tarafından Romanya’ya ziyaretler gerçekleştirilecek.

Onaylanan projenin içeriğiyle ilgili bilgiler veren Okul Öğretmenlerinden Turgut Ege “ Biz zaten, Didim Kuş Gözlem Ekibini kurmuş ve bu ekiple beraber kuş gözlem çalışmaları yapıyorduk. İngilizce öğretmenimizle beraber bunu AB projesi haline getirmek istedik ve yoğun uğraşlarımız sonucu Romanya’dan ortak bulduk. Ortaklarımız ile proje hazırlanışı sırasında çok iyi bir işbirliğimiz oldu ve çabalarımızın sonucunu aldığımız için çok mutluyuz.” dedi.

“DENİZ KIRLANGICI SADECE DİDİM’DE GÖZLENİYOR”

Turgut Ege ayrıca Didim de ayrıca kuş gözlemciliği için çok güzel bir potansiyel olduğunu, mesela Deniz Kırlangıcının Akdeniz Bölgesinde 15 Ağustos- 15 Eylül tarihlerinde sadece Didim de gözlenebildiği gibi yöremize has detaylar olduğunu fakat bunların fazla tanıtılamadığı ve bu proje sayesinde Didim’in bu yönlerinin de tanıtılacağının kendilerini sevindirdiğini sözlerine ekledi.

İngilizce Öğretmeni Atilla Aydın da proje kapsamında çevremizdeki kuşlarla ilgili kısa bir belgesel, broşürler hazırlanacağını ve projenin öğrencilerin dillerini geliştirmesi ve farklı kültürlerle tanışmaları adına güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

 

(İHA)

Share