logo

01 Ağustos 2013

Didim Demokrasi Platformu Ekmek Zammının Peşini Bırakmıyor

Didim Demokrasi Platformu üyeleri geçtiğimiz ay içerisinde 250 gram ekmeğin satış fiyatının 75 kuruştan 90 kuruşa çıkarılmasına karşı gösterilen tepkiyi Kaymakam Ersin Emiroğlu’na iletti.

Platform üyeleri temel besin maddelerinden ekmeğe ulaşımın yapılan son zamla zorlaştığını belirterek zammın geri alınmasını istedi.

Didim Demokrasi Platformu üyeleri ekmek zammına karşı yapılan zammın geri alınması için başlatılan hareket kapsamında Kaymakam Ersin Emiroğlu’nu ziyaret etti. Çeşitli Sivil Toplum Bileşenlerinden oluşan Didim Demokrasi Platformu adına söz alan Haydar Pınarbaşı Didim’de askıda ekmek var uygulaması ve bayat ekmeklerin yarı fiyatına satıldığının herkesçe bilindiğini ve bu tür davranışların ‘dayanışma’ değil onur kırıcı olduğunu belirtti.

Bu tip uygulamaların yaşandığı ve ilçede yaşayan halkın bir kısmının ‘bayat ekmek’ alarak ekmek ihtiyacını karşıladığının bilinmesine rağmen ekmeğe yapılan yüzde 20 zammın temel besin kaynaklarından ekmeğe ulaşma hakkını gasp ettiğini vurguladı.

Platform üyeleri de ekmeğe yapılan zammın ‘yaz nedeniyle artan nüfustan ötürü’ fırsatçılık olarak değerlendirirken, siyasilerin ve yöneticilerin halkın sesine kulak vermesi gerektiğini belirterek ekmek zammının geri alınmasına yönelik toplanan imzaları Kaymakam Ersin Emiroğlu’na sundu.

‘KOTA VE HALK EKMEK”

Kaymakam Ersin Emiroğlu ise ekmeğe yapılan zamma Kaymakamlık makamı olarak bir müdahale yetkisinin olmadığını ancak Ticaret Odası ve meslek Erbapları ile yapılan toplantılarda konuyu sorduğunu belirtti.

Emiroğlu, konuya ilişkin köprü çözümün belediyece yapılacak bir Halk Ekmek Fabrikası olduğunu belirterek “Daha önce görev yaptığım 5 bin nüfuslu bir ilçede belediyenin Halk Ekmek Fabrikası vardı. Didim’de oluşturulacak bir Halk Ekmek uygulaması ile kimsenin zarar etmeyeceği ve halkında ekmeğe daha kolay ulaşabileceği kanaatindeyim” dedi.

Kaymakam Emiroğlu konuşmasının devamında ilçede her konuda kota olmasını ve yerel yönetimlerin işletmecilere yatırımları konusunda yol gösterici tavır izlemesi gerektiğini belirterek “İlçede kaç bakkal, kaç fırın olacağını yerel yönetim belirlemeli” dedi.

Kaymakam Emiroğlu, Platform öncülüğünde başlatılan sivil hareketin ve Rekabet Kurulunca Didim’de ki fırınların incelemeye alınmasının da ekmek fiyatları üzerinde bir etkisi olacağını düşündüğünü belirterek konunun takipçisi olacağını söyledi.

 

 

(İHA)

Share