logo

28 Ağustos 2013

Devli; “İslam Dünyası Acımasız Bir Saldırıyla Karşı Karşıyadır”

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, “Bugün tüm insanlık acı bir sınavdan geçmektedir. İslam dünyası, belki de medeniyet tarihinin en hoş görüsüz, en acımasız ve en alçakça saldırılarıyla karşı karşıyadır” dedi.

İslam dünyasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Rıdvan Naci Devli, “Dünyanın bir köşesinde Doğu Türkistan’da ve Arakan’da Müslümanlar, inançları nedeniyle vahşice katledilmektedir. Bir tarafta yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin uğradığı zulüm yüreklerimizi dağlamaktadır. Diğer yanda Mısır’da, Suriye’de Müslümanlar birbirine boğazlatılmaktadır. Irak’ta, Kerkük’te, Tuzhurmatu’da her gün patlayan bombalar can almakta, kan dökmektedir. Özellikle 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarıyla birlikte İslam’a, hoş görüye, insanlığa ve barışa karşı sistemli bir operasyon başlamıştır. Batı, üzerinde yaşadığımız ve enerji kaynaklarına sahip olan Avrasya ve Ortadoğu Coğrafyası’nı kan gölüne çevirerek içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi açmazdan çıkmak istemektedir. Dünyanın dört bir yanında sudan ucuza akıtılan Müslüman ve Türk kanını durdurmak, bu kirli oyuna bir son vermek, Birleşmiş Milletlerin görevidir. Nerede bir Müslüman kanı dökülüyor, yaşama hakkına, inançlara ve kutsal değerlere tecavüz edilerek doğrudan İslam’a saldırılıyorsa orada demokrasiden, hoş görüden ve ifade özgürlüğünden dem vuran ülkelerin parmağı ve etkisini görmekteyiz. Mısır’da, Suriye’de yaşanan vahşet içimizi yakmaktadır. Doğu Türkistan’da akan Müslüman-Türk kanına, Karabağ’da işgal altındaki topraklara, evlerinden, yurtlarından edilmiş yüz binlere, Tuzhurmatu’da katledilen Türkmenlere gözlerimizi kapatmak gibi bir hakkımız yok. Oluk oluk akan kanlar, yitip giden canlar, kan gölüne dönen vatanlar hep aynı değerdedir. Bir taraftaki acıya üzülüp, diğer taraftaki insanlık dramını görmezden gelmek Batı’nın kirli oyununa alet olmaktan başka bir şey değildir. Dünyanın dört bir yanında sudan ucuza akıtılan Müslüman ve Türk kanını durdurmak, bu kirli oyuna bir son vermek, Birleşmiş Milletlerin görevidir. Ama BM ya susmakta ya da gerçeklere gözlerini kapatmaktadır” diye konuştu.

“MÜSLÜMAN KANI SUDAN UCUZ GÖRÜLMEKTEDİR”

Suriye’de kaybolan gazeteci Kadumi’den bir yıldır haber alınamadığını kaydeden Devli, “TRT Muhabiri Metin Turan, günlerdir Mısır’da gözaltında tutulmaktadır. BM ve Türk yetkililer, bu basın çalışanlarımızın bulunması ve serbest bırakılmasıyla ilgili girişimlerde bulunmalıdır. Bugün Mısır’da, Suriye’de, Kuzey Irak’ta Müslümanın Müslümana kırdırtılması, Müslümanların birbirini katletmediği bölgelerde ise, farklı inanç ve idareler tarafından Müslüman kıyımı yapılması, Batının çirkin yüzünü göstermektedir. Açıkça görülmektedir ki; Batı dünyası şer ittifakı oluşturmuş, bütün imkân ve gücüyle dört bir yandan İslam’a saldırmaktadır. Batı ve emperyalist ülkeler tarafından, Müslüman kanı sudan ucuz görülmektedir. Onların insan haklarından anladığı, Batı’nın, küresel güçlerin ortak menfaatleridir. Tüm İslam âlemi Batı’nın bu çirkin yüzünü, çifte standart uyguladığı insanlık anlayışını sorgulamalı ‘Müslüman Müslüman’ın kardeşidir’ düsturu ile hareket etmelidir. İnsanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Birleşmiş Milletler Örgütünü, Ortadoğu’daki çatışmalara destek vererek adeta Müslüman milletlere karşı bir sürek avı başlamasına neden olan ülkeler ve bu katliamlara imza atan liderler hakkında gereğini yapmak üzere, yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, Birleşmiş Milletler, egemen güçlerin siyasi, ekonomik ve ideolojik emellerine alet olmak için değil; adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği tüm ülkelere sağlamak için vardır. Bu karanfiller, Birleşmiş Milletlerin ve bütün insanlığın gözleri önünde katledilen, soykırıma uğrayan milyonlarca masum Müslüman’ın akan kanını temsil etmektedir. Bu kan, zulme ortak olan herkesin ve her örgütün ellerine bulaşmıştır. Bu nedenle İnsanlık Mısır’da, Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de kimyasal silahlarla, vahşi katliamlarla Müslüman kanında boğulmadan önce Birleşmiş Milletler, kuruluş amacının gereğini yapmak ve bu kirli oyuna bir son verilmesi için öncelik almak zorundadır. Aksi halde Birleşmiş Milletler’de bu insanlık suçuna ortak olacaktır” şeklinde konuştu.

 

(İHA)

Share